Hasan Basri Aktepe

Hasan Basri Aktepe

1987 yılında Polis Akademisi’nden mezun oldu. Komiser rütbesinde İstihbarat Grup Amiri olarak çalıştı.

1990 yılında devlet bursuyla ABD’ye gitti. 1996’da FBI National Academy’den mezun oldu.. Emniyet Genel Müdürlüğü’nde İstihbarat Dairesi Bilgi İşlem Müdürü olarak atandı. 

EGM İstihbarat Dairesi eski başkanı Sabri Uzun’la da bir dönem birlikte görev yaptı. 

Telekomünikasyon İletişim Başkanlığının kuruluşunda görev aldı. 

TİB Başkanı Fethi Şimşek’le birlikte çalıştı. 

Ergenekon, Balyoz, Hrant Dink Suikasti, Zirve Yayınevi katliamı gibi kritik soruşturmalarda aktif rol, “Böcek” adı verilen cihazları bulan ekibin başında yer aldı.

MİT müsteşar yardımcısı olarak atandı. Genelkurmay Elektronik Sistemler Komutanlığının (GES) bütün teçhizatıyla MİT’e devredilmesiyle birlikte burada elektronik istihbarat sistemlerinin modernizasyonu üzerine çalıştı ve bu birimin başına getirildi. 

17-25 Aralık operasyonun ardında kariyeri sona erdi ve MİT’teki görevinden pasif göreve alındı. 

Ankara Emniyet Müdürlüğü’nün hazırladığı "Fetullah Gülen ve Işık Tarikatı" raporunda Basri Aktepe’nin adı 15. sırada geçti.

Emniyet, Jandarma ve MİT’in istihbarat bilgileri toplandığı Müşterek İstihbarat Koordinasyon Merkezi (MİKM) başkanı oldu.

Türkiye’nin 2000’li yılların başlarında tanıştığı MOBESE sisteminin kurucuları arasında yer aldı ve adının baş harfi “B” yi sistemin adına koydu. 

“Mobil Elektronik Sistem Entegrasyonu” diye bilinen MOBESE kısaltması Murat, Osman, Basri, Erin, Süleyman, Erdoğan isimlerinin baş harflerinden oluşuyor. Sistemi kuran polis ve mühendislerin isimlerinin baş harfleri. 

MOBESE kısaltmasının M’si; Mustafa Hararcı, O’su; Osman Nihat Şen’i, B’si; Basri Aktepe’yi, E’si; Erim Çoban’ı, S’si; Süleyman Demirci’yi, E’si ise Erdoğan Toprakman’ı temsil ediyor.

FETÖ/PDY terör örgütünün yasa dışı dinlemelerin bir numaralı sorumlusu olarak nitelendirildi. FETÖ/PDY üyesi olmak ve 15 Temmuz darbe girişimine karışmak suçlamasıyla 7 Eylül 2016 günü tutuklandı. Yargılandığı davadan Ankara 25. Ağır Ceza Mahkemesi’nce 7 Kasım 2018’de adli kontrol şartı ile tahliye edildi. 2019 yılında ise 12 yıl hapis cezası istemiyle tekrar yargılandı ve cezası onandı. 

Şerif Ali Tekalan’ın ağabeyinin damadıdır.