Hamit Ersoy


Dr. Hamit Ersoy Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nü bitirdi (1988). Yüksek lisans ve doktorasını İngiltere’de University of Durham’da tamamladı (1994).

1990-1994 yıllarında Library of Congress, Washington D.C. ABD, Public Record Office, Kew, Londra ve British Library, Wetherby Spa., İngiltere’de araştırmalarda bulundu. Merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde bulunan ve Avrupa Konseyi ile UNESCO tarafından desteklenen Uluslararası İnsan Hakları ve Barış Öğretisi Eğitimi Merkezi’nden (CIFEDHOP) İnsan Hakları Eğitimi Sertifikası aldı (1994). DPT tarafından hazırlanan 8. Beş Yıllık Kalkınma Planı (2001-2005) için Küreselleşme Özel İhtisas Komisyonu raportörü ve Siyasi-Hukuki Küreselleşme Alt Komitesi Başkanı olarak çalıştı.

Halen Radyo ve Televizyon Üst Kurulu’nda (RTÜK) Uluslararası İlişkiler Dairesi Başkanı olarak çalışan Dr. Hamit Ersoy, 2004-2007 tarihleri arasında Devlet Planlama Teşkilatı (DPT) Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı’nda (Ulusal Ajans) Socrates Programları Genel Koordinatörü olarak çalıştı. Bürokrasiye Mayıs 2004 tarihinde geçmeden önce 10 yıl boyunca kamu ve özel üniversitelerde öğretim üyeliği yaptı.

Eserleri arasında Küreselleşen Dünya’da Bölgesel Oluşumlar ve Türkiye (Siyasal Yayınları, 2002) adlı bir kitabı ve uluslararası ilişkiler alanında yayınlanmış çok sayıda makaleleri ve Almanya, Fransa, Belçika, İspanya, Portekiz, İtalya, Bulgaristan, Makedonya, Ukrayna, Ermenistan, Singapur’un da aralarında bulunduğu birçok ülkede sunulmuş tebliğleri bulunmaktadır.

Araştırma alanları arasında İnsan Hakları, Türkiye-AB İlişkileri, Orta Doğu ve Türk Dış Politikası yer almaktadır.