Filiz Akın

2 Ocak 1943 tarihinde Ankara’da doğdu.

TED Ankara Koleji ve Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Arkeoloji bölümünden mezun oldu. 1962 yılında Artist mecmuasının düzenlediği yarışmayı kazanarak oyunculuğa başladı. Türker İnanoğlu, Bubi Rubinstein ve MİT eski müsteşarı Sönmez Köksal ile evlilikler yaptı.

2002 yılında yakalandığı çene kanseri hastalığını yenen Akın, kansere karşı destek amaçlı "sarı bilezik", "mavi bilezik" gibi kampanyalar başlattı ve yürüttü. Starkey İşitme Vakfı onursal başkanı olarak "Türkiye’de İşitmeyen Kalmasın" adlı bir kampanya başlatıp yürüttü ve sosyal güvencesi olmayan 2000 civarı çocuğu işitme cihazı sahibi yaptı.

2004 yılında Bircan Silan Usallı, Filiz Akın, Türkan Şoray, Hülya Koçyiğit ve Fatma Girik’in yaşam öykülerinin yanı sıra kapsamlı röportajlar da içeren "Dört Yapraklı Yonca" adlı bir kitap yazdı. 2007 yılında Pınar Çekirge tarafından yazılan "Başrolde Filiz Akın" adlı kitap da Türk Sineması’nda ikonografik ve toplumbilimsel bir değer olarak Filiz Akın olgusunu ele alan bir çalışmadır.