Ferzan Özpetek

Ferzan Özpetek

3 Şubat 1959 tarihinde İstanbul’da doğdu. Roma’daki La Sapienza Üniversitesi’nde Sinema Tarihi eğitimi aldı. Accademia Navona’da ve Accademia d’Arte Drammatica’da Silvio D’Amico yönetimindeki sanat tarihi ve kostüm derslerine devam etti.

1982 yılında Julian Beck ile birlikte Yaşayan Tiyatro’da çalıştıktan sonra "Scusate il ritardo"da Massimo Troisi’nin ve "Son Contento"da Maurizio Ponzi’nin asistanlığını üstlendi.

Yapımcılığını Marco Risi ve Maurizio Tedesco’nun birlikte üstlendiği "Hamam" lk filmiydi. Uluslararası alanda başarı sağlayan film, İtalya’nın yanı sıra, İngiltere, Fransa, İskandinavya, Almanya, Hollanda, Japonya ve ABD’de gösterim imkânı buldu.

Yönetmenin ikinci filmi "Harem Suare"nin çekimlerine 1998 yılında başlandı. Türk-İtalyan-Fransız ortak yapımı olarak gerçekleştirilen film, 1999 yılında Cannes Film Festivali’nin "Selection Officielle" kategorisine seçildi ve gösterildiği tüm Avrupa ülkelerinde önemli gişe başarıları elde etti. "Harem Suare" aycıca Toronto, Palm Springs ve Londra festivallerinden de resmi davet aldı.

Özpetek, “Cahil Periler”, “Karşı Pencere”, “Kutsal Yürek”, “Bir Ömnür Yetmez” , “Mükemmel Bir Gün”, “Serseri Mayınlar” gibi filmlerin yönetmenliğini üstlendi.