Faith No More

Faith No More

1981de, Bay Area California müzisyenleri Mike Bordin, Billy Gould, Mike Morris, and Wade Worthington Faith No Man" ismi altında bir araya geldiler. Bir yıl sonra Worthingtondan boşalan yere klavyeci Roddy Bottumun gelmesi ve Mike Morrisin şutlanmasıyla grup kendisini "Faith No More" ismiyle tanıtmaya başladı. İçlerinde Courtney Loveın da bulunduğu bir dizi şarkıcıyla çalıştıktan sonra grupta vokalistlik en son 1983te Chuck Moselynin oldu. Aynı yıl, Jim Martin gitarist Mark Bowenın yerine geldi. Dört şarkılık bir demo kaydettiler, daha sonra bu demo onların ilk albümüne dönüştü.

Çok geçmeden Faith No More Slash Records ile anlaştı, 1987de ise ikinci albümleri, "Introduce Yourself" çıktı. Turneleri sayesinde Avrupa basınının büyük ilgisini gördüler. Ancak turne bittiğinde grup üyeleri çok içmesi ve sınırlı yetenekleri ve geçimsizliği nedeniyle Moselyyi kovma kararı aldılar.

January of 1989da Faith No Morea dahil edilen Mike Patton iki hafta içinde grubun sonraki albümü "The Real Thing"te kullanması üzere şarkılar besteledi.

Albüm eleştirmenlerce çok beğenildi. Çok beğenilen bu albüm sonrasında Metallica ile turneye çıkarak büyük katılımlı konserler verdiler. Yine de Amerikaya Faith No Moreu asıl tanıtan 1990da 45lik olarak yayınladıkları "Epic" parçası oldu. Klibi üzerine de çok konuşulan bu parçayı "Falling To Pieces" izledi. Metallica ve Guns N Roses elemanları röportajlarında en sevdikleri gruplar arasında Faith No Moreu mutlaka saydılar, bu da topluluk için çok büyük bir reklâm oldu. En İyi Heavy Metal/Hard Rock dalında Grammy alan Faith No More, yıl sonunda "The Real Thing" ile Amerikada platine de uzandı.

Başarılarının verdiği heyecanla grup üyeleri 1991de "Live At Brixton" adıyla bir konser albümü çıkardılar. Daha önce hiç çalmadıkları iki yeni parça da içeren bu albümü "You Fat Bastards" izledi. Artık o küçük San Francisco değillerdi, kendilerine özgü müzikleri ve Pattonun eğlenceli kişiliği onları bir anda şöhrete ve başarıya kavuşturdu.

Dördüncü albümleri Angel Dustta Patton ve diğer üyeler daha cesur davrandılar. Kendilerini ortaya koymaktan çekinmiyorlardı. Bu arada Martin müziklerinin kaydığı yönden memnun olmamaya, çoğunlukla da önceden planlanan buluşmalara, konserlere uğramamaya başladı. Onun yokluğunu doldurmak Goulda kalıyordu. "Angel Dust"a "Jizzlober" parçası dışında Martinin hiç bir katkısı yoktu. 1992 Yazında, albüm piyasaya sunulduktan sonra ilk 45liği Midlife Crisis radyoda ve MTVde sık sık çalmaya başladı. Bunu "Easy" ve "A Small Victory izledi.

Faith No More konserlere de devam ediyordu. Metallica ve Guns N Roses ile birlikte verilen konserlerden kazanılan deneyim ve izleyicilerden alınan olumlu tepki ile Avrupada ve Amerikada kendi turnelerini düzenlediler.

Altın Plak kazandıkları "Angel Dust" albümünün turnesinin sonunda topluluk üyeleri Martinin onları yavaşlattığı konusunda hemfikirdiler. 1993 Kasımda Martin gruptan atıldı.

1995teki;King For A Day, Fool For A Lifetime;albümünde Faith No Morea katılan Mr. Bungle gitaristi Trey Spruance, albüm tamamlanır tamamlanmaz gruptan ayrldı. Topluluk Spruanceın uzun bir turneye çıkmak istemediği için ayrıldığını söylerken, Trey turneler için hazır olduğunu ancak grup elemanlarının kendisini uygun bulmadıklarını iddia etti. Onun yerine Duhta çalan Dean Menta geldi.