Ernst Jünger

Ernst Jünger

1895'te Heidelberg'de doğdu. Varsıl bir ailenin çocuğu olarak ilk ve orta öğrenimini Almanya'nın farklı şehirlerinde tamamladı. 17 yaşında evden kaçıp Fransız Yabancı Lejyonu'na katıldı, hemen ardından da gönüllü ola­rak Alman ordusuna yazılarak I. Dünya Savaşı'na katıldı ve çarpışmalar­da birçok kez yaralandı. Savaştaki tecrübelerini, 20. yüzyılın en iyi savaş kitaplarından biri olarak kabul edilen Çelik Fırtınalarında'da, alışılmışın dışında bir üslupla aktardı.

Savaştan sonra, hayatının merkezine yazarlığı koymadan önce zooloji, botanik ve jeoloji öğrenimi gördü. Jünger, II. Dün­ya Savaşı öncesinde her ne kadar radikal milliyetçi bir dünya görüşüne sahip olsa da Adolf Hitler'in arkadaş olma isteğini ve döneminde önerilen tüm mevkileri reddetti; nitekim faşist rejimle başı derde girdi. II. Dünya Savaşı'nda yüzbaşı olarak askere alındı ve Paris'in işgali sırasında orada bulundu. 1944'te, adı Hitler'e yapılacak suikast girişimine karışsa da soruş­turma sonunda herhangi bir cezaya çarptırılmadı.

II. Dünya Savaşı'ndan sonra dört yıl boyunca sansüre uğrayan Jünger, Bertolt Brecht ve Walter Benjamin gibi yazarların çabalarıyla aklandı ve kitapları raflarda kendile­rine yeniden yer bulmaya başladı. Art arda romanlar, denemeler yayımla­yan Jünger aynı zamanda yakın arkadaşı Heidegger ve başka filozoflarla yazıştı, felsefi metinler kaleme aldı. Yaşamına sayısız macera, kahramanlık nişanı, sefalet, acı, büyük eserler ve övgüler sığdıran Ernst Jünger, 103 yaşındayken Riedlingen'de hayata gözlerini yumdu. Yazarın Türkçede ya­yımlanan diğer kitapları: Mermer Yalıyor (Kırmızı Kedi, 2019), Cam Arılar (Jaguar, 2019) ve Çelik Fırtınalarında (Jaguar, 2019).