Ekrem Dumanlı

Ekrem Dumanlı

1964 yılında, Yozgatta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yozgat’ta, lise eğitimini ise Ankara’da tamamladı. 16 yaşına girdiği yıl, 13 Eylül günü “ülkücü eylemcileri eğitmek” iddiasıyla tutuklandı, yargılanmasına kadar geçen bir yıllık sürede cezaevinde yattı, yargılanmasının ardından tahliye edildi.

1987 yılında İstanbul Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. Bir süre edebiyat dersleri verdi. 1993 yılında Zaman gazetesinin Kültür Sanat Servisinde muhabir olarak çalışmaya başladı. Daha sonra sırasıyla Kültür Sanat Servisi Editörlüğü ve Genel Yayın Koordinatörlüğü görevlerinde bulundu. 1997 yılında medya üzerinde çalışmalar yapmak üzere ABDye gitti. Bostonda Emerson Collegeta yüksek lisansını tamamladı.

2001 yılında Türkiyeye döndü ve Zaman gazetesi Genel Yayın Müdürü oldu. 28 Şubat Gölgesinde Amerika, Medya, Anlık Hikâyeler, Kronik Gündemlere Pratik Çözümler, Sinemaya Farklı Yerden Bakmak, Kayıp Defterden Hikâyeler, Üç Mesele: İktidar, Medya Ergenekon, Son Duruşma, Haber Kılavuzu, Şirket, Konuşma Zamanı, Alimler ve Zalimler ve Neylersin adlı 12 kitabı yayımlandı. Son Duruşma adlı tiyatro eseri İstanbul Dünya Sahnesia oyuncuları tarafından sahnelendi.

Medya Derneği Başkan Yardımcılığı ve WAN (World Association of Newspapers) üyeliği görevlerini yürüttü.

Fatih Üniversitesinde ders verdi. 5 Ekim 2015 tarihinde kapatılan Zaman gazetesindeki yayın yönetmenliği görevinden istifa etti.

19 Aralık 2014 tarihinde “14 Aralık Tahşiyeciler Operasyonu” kapsamında gözaltına alındı. Adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Evli ve dört çocuk babasıdır.

Kaynak: https://tr.wikipedia.org/wiki/Ekrem_Dumanl%C4%B1