Edgar Rice Burroughs

Edgar Rice Burroughs

1 Eylül 1875 tarihinde, Chicago’da doğdu. Babası iş adamı ve Amerikan İç Savaşı gazisi Binbaşı George Tyler Burroughs, annesi Mary Evaline Burroughs idi. İkinci adı, babaannesi Mary Rice Burroughs’tan gelmekteydi.

Çeşitli yerel okullarda öğrenim gördü. 1891 yılında, Chicago’da meydana gelen grip salgınında kardeşinin Raft Nehri kıyısındaki çiftliğinde bir buçuk yıl geçirdi. Sonrasında Andover’da, Philips Akademisinde ve Michigan Askerî Akademisinde eğitim aldı. 1895 yılında mezun olmasının ardından girdiği Amerika Birleşik Devletleri Askerî Akademisi sınavında başarısız oldu ve Fort Grant, Arizona Bölgesi’ndeki 7. ABD Süvari Birliğine asker olarak alındı. Buradaki görev sürecinde kendisine bir kalp sorunu teşhisi konulması üzerine askerî hizmete uygun olmadığı ortaya çıktı ve 1897 yılında terhis oldu.

Bir dönem, devamlılığı olmayan işler ve çiftlik uğraşları ile zaman geçirdi. 1899 yılında ise babasının şirketinde işe başladı. Ocak 1900’da çocukluk aşkı Emma Hulbert ile evlendi. 1904 yılına geldiğinde işini bıraktı ve önce Idaho’da, ardından Chicago’da düzenli olmayan bazı işlerde çalıştı.

Yedi yıl boyunca oldukça düşük ücretlerle çalıştıktan sonra 1911 yılında bir kalemtıraş toptancısı olarak kendi işini yaptığı sırada çeşitli kurgu metinler yazmaya başladı. Her boş vaktini, çok sayıda ucuz kurgu dergileri okuyarak geçirdi. Dergileri okudukça buradaki yazıların saçmalığına ve basitliğine şaşırarak daha iyilerini yazabileceğini düşündü. İlk hikâyesini kaleme aldığında daha önce hiç yazmamış olmasına rağmen okuduğu hikâyelerden daha iyi olduğunu fark etti. 1912 yılında, ilk öyküsü olan “Under the Moons of Mars” (Mars’ın Uyduları Altında) “All-Story” dergisinde yayımlandı. Burroughs, bunun üzerine tüm vaktini yazma çalışmalarına adadı ve ilk öyküsünün yayımlanma sürecinde toplamda iki adet roman tamamladı.

Ekim 1912’de, “Tarzan of the Apes” adlı romanı yayımlandı ve eser, zamanla en başarılı serilerinden biri hâline geldi. “Tarzan Kitaplarını Nasıl Yazdım?” başlıklı yazısında, bu seriyi yazmaya başlamasının temel nedenini paraya ihtiyacı olmasıyla açıkladı.

Hayatının çeşitli dönemlerinde zor zamanlardan geçti, oğlu Hulbert doğduğunda işi ve parası yoktu. Yiyecek alabilmek için eşinin mücevherlerini ve kendi saatini rehin vermek zorunda kaldı. Yazın çalışmalarını ve hayatını anlattığı yazısında şu ifadelere yer verdi: “Daha ilginç bir biyografik taslak sunabilmek adına daha heyecan verici bir yaşam sürmediğim için üzgünüm ama ben çok az macera yaşayan ve her zaman ateşe, söndükten sonra gidenlerdenim.”

Burroughs; farklı gezegenlere yolculuk eden maceracıları, kayıp adaları ve yeryüzünün derinliklerine doğru ilerleyen seyahatleri konu edinen, oldukça popüler olan bilim kurgu ve fantastik tarzlarda hikâyeler yazdı. Öykülerinin çoğu “All-Story” ile birlikte “Argosy” dergisinde yayımlandı. 1923’te kendi şirketini kurdu ve kitaplarını yayımlamaya burada devam etti.

7 Aralık 1941 sabahı gerçekleşen Pearl Harbor Saldırısı sırasında Hawaii’de ikamet ediyordu. Altmışlı yaşlarının sonlarında olmasına rağmen savaş muhabiri olmak için başvuru yaptı. Başvurusu onaylandı ve böylelikle II. Dünya Savaşı sırasında, ABD’nin en yaşlı savaş muhabirlerinden biri oldu. Savaşın bitmesi üzerine Kaliforniya’ya taşındı. Çeşitli sağlık sorunlarıyla mücadele ettikten sonra, 19 Mart 1950 tarihinde kalp krizinden vefat etti.

Kaynak: Burroughs, Edgar Rice (27 Ekim 1929). “Tarzan Hikayelerini Nasıl Yazdım” . Washington Post , New York World (Pazar eki) . ERBZine.com

https://en.wikipedia.org/wiki/Edgar_Rice_Burroughs