Diego Forlan

Diego Forlan

Diego Forlán Corazzo 19 Mayıs 1979 tarihinde Uruguay’ın başkenti olan Montevideo’da doğan futbol oyuncusudur. Kariyerine şu anda Atletico Madrid’in forveti olarak devam edip bu takımın 7 numaralı formasını giymektedir.

Amatör futbol hayatı ülkesi Uruguay’ın Club Atletico Independiente takımında başlamıştır. Bu takımda 77 maça çıkıp 4 yıl içinde 36 gol atıp Manchester United teknik direktörü Alex Ferguson’un dikkatini çekip 2002 yılında Ada’nın yolunu tutmuştur.

2002 yılında Manchester’in bir numaralı takımı olarak bilinen Manchester United’a transfer olan Forlan burada kurduğu hayalleri tam olarak gerçekleştiremedi. Amacı bu takımda vazgeçilmez olmaktı ama önünde Ruud Van Nistelrooy gibi bir forvet olunca o da 2 yıl kaldığı bu takımda bir çoğu oyuna sonradan girmek üzere 63 maçta sadece 10 gol atmıştır.

Aradığı mutlulu Alex Ferguson ile bulamayan Uruguay’lı yıldız 2004 yılında Nihat Kahveci’den önce gidip Nihat Kahveci’nin de bu takıma katılmasının ardından takım arkadaşları olmuştur. Bu takımda tam anlamıyla kendini bulan Forlan 107 maçta 120 gol atıp La Liga’nın büyük yıldızları arasında yer almıştır.

Forlan dünyaya kendisini gösterdiği kulüp Villarreal CF’den 2007 yılında ayrılıp daha büyük başarlılara imza atmak için Real Madrid’in en büyük rakibi olan Atletico Madrid’e transfer olmuştur. Bu takımda kısa sürede ilk 11 oyuncusu olmuştur. Ve sakat olmadığı sürece bu takımın 11’i olacağının garantisini vermiştir. 2009-2010 UEFA Avrupa Ligi final maçında takımının 2 golüne imza atarak kupayı kaldırmasında önemli rol oynamıştır.

Forlan 2002’den bu yana Güney Amerika’nın güçlü ülkelerinden Uruguay’nın formasını toplamda 44 kez giymiştir. Millî takımında tam 16 gole imza atan Forlan Uruguay ile Copa America’da final oynayıp Brezilya Millî Futbol Takımı’na penaltı atışlarında kaybetmiştir.