Didier Anzieu

Didier Anzieu

8 Temmuz 1923 tarihinde Fransa Melun’da doğdu. Annesiyle babası posta memuruydu. Annesinin aralıklarla seyreden depresif ataklarından dolayı zor bir çocukluk geçirdi ve en sonunda annesi bir akıl hastanesine yatırıldı.

École Normale Supérieure’da felsefe üzerine eğitim gördü. Felsefe doçentliği sınavındaki başarısının ardından psikolojiye yöneldi. Jacques Lacan’la ilk psikanalizini gerçekleştirmeden önce Daniel Lagache’nin öğrencisiydi. Psikolog olarak çalışırken, özellikle egzamalı hastalarla çalıştığı dermatoloji bölümünde stajyerlik yaptı.

Daha sonra annesinin acıklı öyküsü Anzieu’yü psikanalize yönlendirdi. 1949 ila 1953 yıllarında Lacan ile birlikte analizler yaptı. Psikanaliz üzerine Paris Psikanaliz Cemiyeti’ndeki eğitimini tamamladı.

Doktora tezini Freud’un otoanalizi üzerine çalışarak yazdı. Daha sonra projektif yöntemler ve psikanalitik psikodrama üzerine çalışmalarına devam etti.

Psikanalitik literatüre kazandırdığı en önemli kavramlardan biri deri benliktir. 1964 yılında Fransız Psikanaliz Birliği’nin kurucuları arasında yer aldı. Akademik anlamda, psikolojiye tıp ve felsefe eğitiminden özerklik kazandırmak için mücadele etti ve otoanaliz ile deri benlik konusundaki özgün yaklaşımlarıyla tanındı.

Deri-Ben, Freud’un Otoanalizi ve Psikanalizin Keşfi, Beckett ve Projektif Yöntemler kaleme aldığı kitaplar arasındadır.

25 Kasım 1999 tarihinde Paris’te vefat etti.