Cüneyt Yüksel

Cüneyt Yüksel

1970 yılında Mardin’de doğdu. 1991 yılında İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’ni üstün başarıyla bitirdi. 1994 yılında Amerika’da Harvard Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden  yüksek lisans derecesi aldı. 1995 yılında Stanford Üniversitesi’nde uluslararası çalışmalarını sürdürdü. 1996 yılında uluslararası hukuk, siyaset ve yönetim alanlarında ikinci yüksek lisansını tamamladı. 1998 yılında “Hükümetler, Çalışanlar ve Uluslararası Şirketler” adlı doktora çalışması ile “hukuk doktoru” ünvanını ve Stanford Üniversitesi tarafından dünyada üstün akademik başarı gösteren on öğrenciye verilen başarı ödülünü aldı.

1998-2001 yılları arasında Wastington’da  uluslararası avukat olarak çalıştı. 2001-2004 yılları arasında birçok ülke hükümetlerine ve çok uluslu büyük şirketlere danışmanlık ve hukuk müşavirliği yaptı. Hukuk, ekonomi, siyaset ve Avrupa Birliği alanlarında birçok bilimsel çalışmaları yayınlandı.

Cüneyt Yüksel’in “21. Yüzyılın İç İçe Geçmiş Stratejileri : Hükümetler, Piyasalar ve Ortak Şirkteler” isimli İngilizce yayınlanan kitabı 2002 yılında basıldı. Cüneyt Yüksel 2003 yılında en başarılı Harvard mezunu özel ödülünü ( her yıl Harvard Üniversitesi tarafından sadece iki mezuna verilen özel ödül) aldı.

Birçok ulusal ve uluslar arası konferansa konuşmacı olarak katılan Cüneyt Yüksel’in devletin yeniden yapılandırılması, yönetim, küreselleşme, hukuk, ekonomi, uluslar arası şirketler, kurumsal yönetim, siyaset, Avrupa Birliği, yolsuzlukla mücadele alanlarında birçok bilimsel çalışması yayınlandı.  Boğaziçi Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi’nde Yardımcı Doçent Doktor olarak öğretim üyeliği yaptı.

Temmuz 2007 seçimlerinde Mardin’den Milletvekili seçilen Yüksel, Ak Parti Siyasi ve Hukuki İşler Başkan Yardımcılığı, TBMM AB Uyum Komisyonu ve Karma Parlamento Üyeliği görevlerini yürütmektedir.

Cüneyt Yüksel, halen Harvard Mezunlar Derneği Avrupa Başkanlığı görevini yürütüyor. İngilizce ve Arapça bilen Yüksel, evli ve üç çocuk babasıdır.