Cengiz Baysal

Cengiz Baysal

1970’te Ankara’da doğdu. İlköğrenimini İstanbul’da İlhami Ahmet Örnekal İlkokulunda tamamladı. Müzikle tanışması bu yıllarda okulda katıldığı flüt ve mandolin kursları sayesinde oldu. Ailesinin müziğe olan ilgisi, evde geniş bir plak koleksiyonu bulundurması ve klasik müzik konserlerine düzenli olarak gitmesi onu müziğe yakınlaştırdı. Ortaokul yıllarında Sarp Maden’in bir grup kurma teklifiyle davula başladı. 

Bu grup Milliyet gazetesinin düzenlediği liseler arası müzik yarışmasında bir birincilik ve çeşitli dereceler aldı. Etkilendiği davulcular sırasıyla; Cozy Powell, İan Paice, Billy Cobham, Omar Hakim ve Peter Erskine’di. Müzik derslerine Rene Macaroğlu’ndan ritmik solfej alarak başladı. İlk davul derslerini Cem Aksel’den aldı.

1988 senesinde Saint Joseph Lisesinden mezun oldu ve Boğaziçi Üniversitesi Tarih bölümünde yüksek öğrenimine başladı. Bu yıllarda Sarp Maden ile çalışmaya devam ederken Gür Akad ile ilk profesyonel sahne performanslarını verdi.

1990 yılında profesyonel müzisyen olmaya karar verdi. Üniversitede kaydını dondurdu ve Los Angeles’taki “Percussion Institute of Technology” isimli davul okuluna gitti. 1991 yılında bu okuldan “honors” derecesiyle mezun olurken “senenin en çok gelişme gösteren öğrencisi” ödülünü aldı. Yirmi bir yaşında Türkiye’ye döndü. O sene değerli caz ustalarıyla çalışma şansını elde etti. Bu isimler arasında; Kerem Görsev, İmer Demirer, Neşet Ruacan, Tuna Ötenel ve Emin Fındıkoğlu vardı.

1992 senesinde Cengiz müzik eğitimine devam etmek üzere Los Angeles’a döndü ve Los Angeles City College da müzik bölümüne kaydoldu. Bu okuldaki eğitimi sırasında “Albert” ve “Clausen” burslarını kazandı ,“Üstün Akademik başarı” ve “Üstün Servis” ödüllerine layık görüldü. 1995’te iki senelik okul derecesini alarak burs kazandığı “Berklee College of Music”e transfer oldu. Berklee’de Casey Scheuerell, John Ramsey, Jamey Haddad, Kenwood Dennard, Joe Hunt, Ed Uribe ve İan Froman’dan dersler aldı. Okulun “Art Blakey Topluluğu” (Bill Pierce), “Thad Jones Mel Lewis Bigband’i”, Hal Crook caz doğaçlama grubu gibi prestijli orkestralarında yer aldı. 1998 senesinde Berklee College of Music Performans bölümünden “Summa Cum Laude” derecesiyle mezun oldu.

Mezuniyet sonrası Los Angeles’a taşındı ve “Percussion Institute of Technology” de asistan öğretim görevlisi olarak çalıştı. Ayrıca Los Angeles City College’ın müzik bölümünde danışma kurulunda görev yaptı. Los Angeles’ta Sam Riney, Eldad Tarmu ve Lazslo Cser ile çalıştı. Bu çalışmalara paralel olarak Berklee’de kurulan Audio Fact grubu ile turnelere devam etti. Bu turnelerde gruba misafir sanatçı olarak katılan Tiger Okoshi ve Okay Temiz gibi isimlerle çalışma şansına erişti.

2000 senesinde bir Ron Affif turnesiyle Türkiye’ye döndü. Bu turneden sonra Bilgi Üniversitesi Müzik bölümünde öğretim görevlisi olarak çalışmaya başladı. 2000 ile 2008 yılları arasında Bilgi Üniversitesinde görev yaptı. Bu süre zarfı içerisinde yurt dışı performanslarına devam etti. Bu performanslar şunlardır: North Sea Jazz 2002 (Ayşe Tütüncü), Blue Note N.Y. 2002 (Audio Fact), Montreux Jazz 2003 (Mercan Dede), Jazz a Vienne 2003 (Mercan Dede), Ethnosur 2003 (Mercan Dede), ORF Avusturya Radyosu Konserleri 2005 (Cengiz Baysal Grup), Vilnius Jazz 2005 (Kerem Görsev), Rocella Jazz 2006 (Ayşe Tütüncü), Joe Zawinul’s Birdland Vienna 2006 (Cengiz Baysal Grup), Umbria Jazz 2008 (Kerem Görsev).

2002 senesinde ilk solo albümü “Yıldızların Üstünde”yi yayınladı. Bu albümü 2005 yılında “Candy and Milkshake” izledi.

2005 2007 yılları arasında, İstanbul Caz Center’da “house drummer” olarak çalıştı. Bu dönemde pek çok değerli sanatçıya eşlik etme şansını yakaladı. Bu sanatçılar arasında Lee Konitz, Mark Murphy, Dave Samuels, Alan Harris, Dena De Rose, Paula West gibi isimler vardı. Ayrıca eşlik ettiği arasında Kerem Görsev, Demirhan Baylan, Tuna Ötenel, Okay Temiz ve İzmir Senfoni, Nicholas Simion ve Nguyen Le gibi müzisyenlere de eşlik etti.

Pek çok sanatçı ve gruba stüdyo müzisyeni olarak da eşlik etti. Bu eşliklerin en çok iz bırakanı Duman’ın 2002 albümü “Belki Alışman Lazım” oldu. Duman’ın sonraki stüdyo albümü “Seni Kendime Sakladım”da bir kere daha gruba eşlik etti. 2007 yılından itibaren gruba konserlerde de eşlik etmeye başladı. 2009 yılında çıkan Duman 1 ve Duman 2 albümlerine grup üyesi olarak katıldı ve bu tarihten sonraki çalışmalarına Duman’ın grup üyesi olarak devam etti. Duman ile daha geniş bir dinleyici kitlesine ulaştı, Volüm Dergisi’nin 2008 anketinde en iyi davulcu seçildi.

Müzik eğitimine, İstanbul Agop Zilleri sponsorluğu ile atölye çalışmaları yaparak ve Drum and Bass Dergisi’nde makaleler yazarak sürdürmektedir. Kendi enstrümantal çalışmalarını Beyoğlu çevresindeki “Alt, Cezayir Klüp, Nublu, 60 m2” gibi küçük eğlence mekânlarında icra etmektedir. İstanbul Agop Zilleri, DW Davulları ve Vic Firth Bagetleri tarafından da desteklenmektedir.