Carmelo Anthony

Carmelo Anthony

armelo Kiyan Anthony (29 Mayıs 1984 Brooklyn, New York) ABD’li basketbolcu. NBA takımlarından Denver Nuggets için oynamaktadır. Boyu 2.03 olan Carmelonun Ağırlığı ise 103 kilodur kendisine Melo da denmektedir.
Babası Porto Riko’lu, annesi Afrika kökenli bir Amerikalıdır. Babasını iki yaşındayken kaybetmiştir. 17-18 yaşları arasında uyuşturucu kullanmış fakat bu onun süperstar olmasını engellememiştir.Medya tarafından sürekli kötü haberlerle anılması,onu Lebron’un yanında gölgelemiştir.
2003 yılı NBA Draft’ında Colorado ekibi Denver Nuggets tarafından 3. sırada seçilmiştir. Kariyerinde çok fazla gelişme gösterdiği için "The Future" (yani istikbal, gelecek) ismini almıştır. Aynı yıl 1. sıradan seçilen LeBron James’in olağanüstü performansı, ilk yılında Carmelo’nun performansını gölgelese de, her geçen yıl istatistiklerini yükselten oyuncu, NBA’in en etkili isimlerinden birisi haline gelmişti. İlk yılında maç başına 21.0 sayı ortalaması yakalayan Carmelo, 2006-2007 sezonunda bu ortalamayı 28.9 ’a yükselterek NBA sayı krallığında Kobe Bryant’ın ardından 2.liği elde etti. Aynı yıl NBA All-Star takımına seçildi.
Carmelo 16 Aralık 2006’da Knicks-Nuggets maçında çıkan kavga sonrasında da uzun süre konuşuldu[2]. Knicks’li Mardy Collins’ in Denver oyuncusu J.R. Smith’e yaptığı sert faulun ardından çıkan kavgada Carmelo, Collins’e yumruk atmış ve sonrasında da 15 maçlık men cezası almıştı. Nişanlısı La La Vazguez ile yeni yılda evlenmiş ve bu evlilikten sonra Kiyan adını verdikleri bir bebekleri olmuştur.