Carlo Michelstaedter

Carlo Michelstaedter

Carlo Michelstaedter (3 Haziran 1887 - 17 Ekim 1910 ), İtalyan yazar ve filozof

Carlo Michelstaedter, Friuli yöresindeki Gorizia’da doğdu. Carlo, zengin İtalyan-Yahudi ailenin dört çocuğundan en küçüğüydü. Bir sigorta acentası müdürü ve Gorizia kütüphanesi derneğinin başkanı olan babasının etkisinde kalan Carlo’nun, edebiyat öğretmenliğine bir eğilimi vardı; Emma Luzzatto adlı annesi sayesinde, aile ve yurt sevgisini geliştirdi.

Henüz çocukken, kavgacı ve içedönük karakterli olan Carlo, Gorizia’da bitirdiği yüksek okukulun son yıllarında parlak, atletik, zeki bir genç adama dönüştü. Sanatsal ve dilsel üstünlüğü için çok sevdiği Floransa’ya taşındıktan sonra Michelstaedter, Yunanca ve Latince’yi öğrenmeye başladı. Diploma incelemesi olarak antik felsefedeki ikna ve retorik hakkında araştırmayı seçen Michelstaedter, bu konuyu farklı ve yaratıcı bir biçimde ele aldı. 1909 yılında Michelstaedter, Gorizia’ya dönüp diploma teziyle uğraşmaya başladı.

1910 yılının sonbaharında, 17 Ekim’de incelemenin eklerini bitirirken ’İkna ve Retorik’ eserini sona erdirdi. O günün akşamı Michelstaedter, odasına kapanıp ödünç aldığı bir tabancayla intihar etti. Ölümünden sonra arkadaş ve akrabaları, bugün Gorizia’nın Ulusal Kütüphanesinde bulunan yazılarını derleyerek, eserlerini yayımladılar.

Michelstaedter’in felsefi görüşünün gelişmesini izlemek çok zor: Michelstaedter’in zamansız ölümü yüzünden felsefesinin kaynakları belirlenememiş ve felsefi dizgesini sınıflandırmak zor olmuştur. Genel olarak diyebiliriz ki, Michelstaedter’e göre sıradan yaşam gerçek yaşamın yokluğu. Sıradan yaşam son derece dar olur ve sahte zevk ve kazançları vaadeden, adamı aldatan zevk tanrısı tarafından kandırılır.