Burak Kut


Şarkıcı Burak Kut, 27 Ağustos 1973 tarihinde İstanbul’da doğdu. Müziğe Çapa Ortaokulu’na gittiği yıllarda okul orkestrasıyla birlikte yaptığı çalışmalarla başladı. Daha sonra Şehremini Lisesi’ne devam etti fakat müzik derslerinin olmaması sebebiyle, ikinci senesinde olmasına rağmen oradan ayrılarak İstanbul Anadolu Güzel Sanatlar Lisesi’ne başvurdu ve sınavlardan birincilikle geçerek okula girmeye hak kazandı. Sanatçı burada flüt ve piyano eğitimi aldı. Okul korosunun solistliğini üstlendiği lise yıllarda kendi okulu ve Kabataş Erkek Lisesi adına katıldığı yarışmalarda üç yıl üstüste birinci oldu.

Mezuniyeti sonrasında Peker Müzik’le anlaşarak ilk albümünü 1994 Mayıs ayında , "Benimle Oynama / Çılgınım" adıyla çıkardı. Bu albümüyle Avrupa MTV Local Hero ödülünü kazandı.

1995 Ağustos’da çıkardığı ikinci albümü "Nereden Geldim, Nerelere Gideceğim"i çıkardı. Bu albümle söz ve beste yazmaya ağırlık verdi. Bu arada albüm çalışmalarının dışında da müzik etkinliklerini sürdürdü, 100 kişilik senfoni orkestrası ve Sarah Brightman’la düet yaptı.

Yunanlı şarkıcı Sakis Rouvas ile düet yaptı ve Kıbrıs -Yeşil Hatta birlikte verdikleri konser ile Abdi İpekçi Barış Ödülü’ne layık görüldü. Ayrıca bu çalışma sonrasında CNN World Burak Kut ile bir röportaj yaptı ve tüm dünyada yayınlandı.

1997 Haziran’da tüm söz ve besteleri kendisine ait olan 3. albümü "Küçük Prens" i kendi şirketinden çıkardı. Aynı sene David Morales ile birlikte “Derdim Var” adlı bir Maxi Single hazırladı.

2000 Eylül’de yine tüm söz ve bestelerinin kendine ait olan şarkılardan oluşan "Burak Kut" isimli 4. albümünü ise Unıversal Müzik’ten çıkardı.

17 Mayıs 2007 tarihinde Doğan Müzik Company’den çıkan "Komple" adlı albümü ile müzik marketlerdeki yerini aldı. Meyra’nın 22 Haziran 2009 tarihinde çıkan “Meyra ve 4 Tenör” adlı albümüne katkıda bulunup Meyra ile birlikte “Karar bize ait” şarkısında başarılı bir düet yaptı ve klip çekildi.

"Ilaç" albümü ise 24 Aralik 2009 tarihinde çıktı. Rock Müzik ağırlıklı bu Albüme ilk klip Burak Kut´un "Ben Yokum" parçasına çekildi.