Bulut Aras

15 Mart 1953 tarihinde, Denizli’de doğdu. Gerçek adı Uğur Fidan’dır. Çocukluk yıllarında pamuk tarlalarında ırgatlık yaptı. Okumak isteyen ancak maddi yetersizlikler sebebiyle okuyaman babası, kendisine, “Sen yeter ki oku. Ben gerekirse yere mendil serip dilenirim, yine de seni okuturum.” dedi.

Filmler ile gezici sinemalarda tanıştı. O yıllarda çevresine, “Bir gün benim adımı bu afişlerde göreceksiniz.” dedi. Özellikle Yılmaz Güney filmlerine, okula devamsızlık yapmak pahasına da olsa muhakkak gitti.

Denizli Ticaret Lisesini bitirdi. Marmara Üniversitesi Ticari İlimler Akademisinden mezun oldu. 

Sinema aşkıyla İstanbul’a geldi ve yaptığı ilk iş, arkadaşından borç para alarak kendisine bir gömlek satın almak oldu. Bunun üzerine dönemin önemli gazetelerinden olan “Tercüman” gazetesinin açılışına katıldı. 1976 yılında bu yarışmada birinci seçildi. Ayhan Işık, Türkan Şoray ve Hakan Balamir yarışmanın jüri üyeleri idi. Bulut Aras, “Final Günü Türkan Şoray ile göz göze geldiğimde yarışmayı kazanacağımı anladım.” ifadesinde bulundu.

Sinema oyunculuğuna 1976 yapımı “Hain” filmiyle başladı.

Bu dönemde Türkan Şoray ile Kadir İnanır’ın arası açıldı. Durum böyle olunca Ertem Eğilmez, “Bana yakışıklı yeni birini bulun.” talimatını verdi. Bulut Aras’ın ismini Ertem Eğilmez’e ilk kez söyleyen, iki yıl öncesinde katıldığı yarışmada göz göze geldiği Türkan Şoray idi. Ertem Eğilmez’in talimatı ile Bulut Aras Arzu Film’e çağırıldı ve böylece 1978 yılında Yeşilçam’a girdi.

70’ten fazla film ve dizide rol aldı. Bazıları şunlardır:

Minik Serçe (1978)

Sultan (1978)

Tatlı Nigar (1978)

Hanımın Çiftliği (televizyon dizisi, 1990)

Sürgün (1992)

Beşinci Boyut (1993)

Aynalı Tahir (televizyon dizisi, 1998)

Deli Yürek (televizyon dizisi, 1999)

Berivan (televizyon dizisi, 2002)

Papatya ile Karabiber (televizyon dizisi, 2002)

Hop Dedik: Deli Dumrul (2011)