Berthe Morisot

Berthe Morisot

14 Ocak 1841’de, Fransa’da varlıklı bir burjuva ailenin çocuğu olarak doğdu. Babası Edmé Tiburce Morisot, Cher departmanında valiydi, École des Beaux Arts’ta mimarlık bitirdi. Annesi Marie Joséphine Cornélie Thomas’tı. İki ablası Yves ve Edma ile 1848 doğumlu Tiburce adında küçük bir erkek kardeşi vardı. Aile, 1852'de Paris'e taşındı.

Berthe ve kız kardeşleri Yves ve Edma, Geoffroy-Alphonse Chocarne ve Joseph Guichard tarafından özel olarak eğitildiler. Morisot ve kız kardeşleri önce babalarının doğum gününe babalar için bir resim yapmak için ders almaya başladılar. 1857'de Rue des Moulins'de kızlar için bir okul işleten Guichard, Edma ve Berthe'yi, 1858'de Louvre galerisiyle tanıştırdı. Guichard onları, Gavarni'nin eserleriyle de tanıştırdı.

Sanat öğrencileri olarak Berthe ve Edma, 1869'da Edma'nın deniz subayı Adolphe Pontillon ile evlenip Cherbourg'a taşınmasına kadar birlikte çalıştılar. Evlilikten sonra Edma, Berthe kadar resme vakit ayıramadı. Edma, Berthe'nin devam eden çalışmalarını gönülden destekledi ve aileleri her zaman yakın kaldı.

Louvre'da; Morisot, Manet ve Monet gibi diğer sanatçılarla tanıştı ve arkadaş oldu. 1861'de Barbizon okulunun önemli manzara ressamı Baptiste Camille Corot ile tanıştı. Corot'un etkisiyle açık havada “plein air” çalışma yöntemini benimsedi. Camille Corot Morisot'a ve kız kardeşine resim konusunda yol gösterip, onları ressamlar ve eğitmenlerle tanıştırdı.

1863'te başka bir Barbizon ressamı olan Achille Oudinot’tan da eğitim aldı. 1863-1864 kışında Aimé Millet bünyesinde heykelcilik eğitimi alsa da heykellerinin hiçbiri günümüze ulaşmadı.

1864'te eserleri ilk kez Paris Salonu’nda sergilendi. 1874'e kadar altı ardışık yıl daha, resimleri Paris Salonu’nda sergilenmek üzere seçildi.

1874’te eserleri; izlenimci ressamlar Paul Cézanne, Edgar Degas, Claude Monet, Camille Pissarro, Pierre-Auguste Renoir ve Alfred Sisley gibi isimlerin de eserlerinin bulunduğu fotoğraf sanatçısı Nadar stüdyosunda sergilendi. 1874 ile 1886 arasında sekiz izlenimci sergiden hepsine katıldı.

Édouard Manet'nin erkek kardeşi Eugène Manet ile evlendi, böylelikle iş arkadaşının aynı zamanda akrabası oldu.

Gustave Geffroy tarafından 1894'te, Marie Bracquemond ve Mary Cassatt ile birlikte empresyonizmin üç büyük kadınlarından biri olarak tanımlandı.

2 Mart 1895’te, Paris’te vefat etti.