Beatrix Potter

Beatrix Potter

28 Temmuz 1866 tarihinde Kensington, Büyük Londra’da doğdu. Babası Rupert William Potter, Londra’da öğrenim görmüş bir hukukçuydu. Potter’ın ebeveynleri, sanatsal açıdan yetenekli kişilerdi. Rupert William amatör bir fotoğrafçıydı; 1890’ların başında, daha öncesinde borsaya yatırım yaptığı için son derece varlıklıydı. Beatrix Potter ile kardeşi Walter Bertram Potter, babalarının isteğiyle birçok farklı öğretmenden eğitim aldı.

Annie Moore, Potter’dan yalnızca üç yaş büyük olan ve kendisine Almanca dersi veren hocasıydı. Annie Moore yalnızca ders vermekle kalmıyor, aynı zamanda Potter’a arkadaşlık ediyordu. İkili yıllarca arkadaş kaldı ve ilerleyen yıllarda Annie’nin sekiz çocuğu oldu. Potter, onun sekiz çocuğuna da ayrı ayrı resimli mektuplar yazdı ve Annie, ona daha sonra bu mektupların harika çocuk kitaplarına dönüşebileceğini söyledi.

Tüm aile üyeleri, ayrı ayrı sanatçı ruhlara sahipti. Doğayla ilgileniyorlar ve kırları seviyorlardı. Potter ile Bertham, çocukluk yıllarında birçok evcil hayvana sahiplerdi ve her birini yakından incelerlerdi. Besledikleri ve inceledikleri hayvanların arasında fareler, tavşanlar, kirpiler, kelebekler ve daha birçok böcek türü yer almaktaydı. O yıllarda Potter, kendisini bu küçük hayvanların bakımına adadı; uzun tatillere çıkacakları zamanlarda bile onları yanında taşıdı.

On beş yaşına kadar yaz tatillerini Tay Nehri üzerindeki bir malikâne olan Dalguise’de geçirdi. İskoçya’da bulunan bu malikâne, Potter’ın hayal gücünün beslenmesi ve gözlem yapabilmesi için oldukça uygundu.

1882 yılında artık Dalguise’nin ikâmet etmek için uygun olmadığına karar verdiler ve Lake District’teki ilk yaz tatillerini Windermere Gölü yakınlarındaki Wray Kalesi’nde yaptılar. Potter burada Hardwicke Rawnsley ile tanıştı; bu tanışma, Potter’ın hayatı üzerinde kalıcı bir etkiye yol açtı.

Potter, on dört yaşındayken kendi tasarladığı basit bir ikame şifresiyle yazdığı bir günlük tutmaya başladı. Bu günlük onun için hem eskiz defteri hem de edebî çalışmalarının zemini oldu, yaratıcılığının gelişmesindeki etkisi büyüktü. Günlüğünde içerisinde bulunduğu toplum hakkında bilgiler verdi, sanat ve sanatçılara dair görüşlerini kaleme aldı, etrafındaki yaşamı gözlemleyerek hikâyeler anlattı.

İçinde bulundukları Viktorya Dönemi’nde kadınların üniversite eğitimi almaları çok nadir görülüyordu. Potter ailesi her zaman olduğu gibi kızlarını destekledi ve Beatrix Potter, üniversite eğitimi almaya başladı.

Küçük yaşlardan itibaren kendisini gösteren doğa tutkusu ve hayvan sevgisi, onu çevre ve doğa bilimleri üzerine eğitim almaya yönlendirdi; mantar bilimi (mikoloji) alanında uzmanlaştı. Doğada gördüğü detayları resmetmekle başlayıp aldığı eğitimlerle kendisini geliştirdi ve ilerleyen yaşamında başarılı bir illüstratör olarak anıldı.

Potter, peri masalları ve fantastik edebiyattan oldukça etkilendi; özellikle Batı Avrupa’nın klasik peri masallarını okudu.

Gençlik yıllarında Londra’daki sanat galerilerini düzenli olarak ziyaret etti ve buradaki eleştirel gözlemlerine günlüğünde yer verdi. Birçok sanatsal eğilimin farkındaydı lakin hiçbirinin etkisinde kalmadı; onun çizimi ve yazı stili, benzersiz bir şekilde şahsına aitti.

1890’larda para kazanmanın bir yolunu bulması gerektiğini düşündüğünde kendi tasarımı olan Noel kartlarının yanı sıra diğer özel günler için de kartlar hazırlamaya başladı. Fareler ve tavşanlar, çizdiği resimlerin ana temalarını oluşturdu.

O yıllarda Hildesheimer ve Faulkner firması, Potter’ın yarattığı tavşan karakteri olan Benjamin Bunny’nin birkaç çizimini satın aldı. Ardından birkaç çizimi daha satıldı ve Potter bu başarıdan memnun kalarak kendi resimli hikâyelerini yayımlamaya karar verdi.

Otuz beş yaşına geldiğinde birikimi olan tüm alanları sentezleyerek resimli çocuk kitapları yazmaya başladı. Birçok çocuk kitabı yazmasına karşın asıl ününü "Tavşan Peter’in Masalı" ile kazandı. Yirmi üç masalın dâhil olduğu kitabı, iki yüz elli milyondan fazla sattı.

Potter, aynı zamanda kurnaz bir iş kadınıydı. 1903 yılında bir Tavşan Peter bebeği yaptı ve patentini aldı. Takip eden süreçte bu bebeği; boyama kitapları, çeşitli tahta oyuncaklar, duvar kâğıtları, bebek battaniyeleri ve porselen çay takımları gibi yan ürünler izledi.  Potter, yaşamı boyunca üretmekten asla vazgeçmedi.

Yazar, 22 Aralık 1943 tarihinde vefat etti. Yarattığı karakter, Tavşan Peter ise ilerleyen yıllarda beyaz perdeye uyarlandı.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Beatrix_Potter