Basri Erdem

1948’de Lüleburgaz Akçaköy’de doğdu. Ortaöğrenimini Kepirtepe İlköğretim Okulunda tamamladı. Ünsal Kınıklı, Selahattin Taran, İlhami Demirci, Malik Aksel'in öğrencisi oldu.

İlköğreniminin ardından, girdiği altı yıllık Kepirtepe Öğretmen Okulunun sınavını kazanarak yatılı okuma hakkını elde etti. Okula kaydını yaptırarak üç yıl boyunca öğrenim gördü. Öğretmen okulunda yeteneğe yönlendirme uygulamasından yararlanarak öğretmen okulunun üçüncü sınıfından dördüncü sınıfa geçerken ders notlarının aritmetik ortalamasının yüksek oluşuna paralel resim yeteneğinin öğretmenleri tarafından keşfi ile 1963 yılında yetenek sınavıyla İstanbul Ortaköy Öğretmen Okulu resim seminerine girdi. Kültür ve pedagojik derslerinin yanı sıra ağırlıklı olarak haftada sekiz saat de resim derslerinde temel sanat eğitimi aldı.

1966 yılında sınıf öğretmeni olarak mezun oldu, bir yıl ilkokullarda sınıf öğretmenliği yaptı. Almış olduğu sanat eğitiminin dürtüsü ile İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümünün uygulamalı yetenek sınavını kazanarak 1967 yılında bölüme kaydını yaptırdı. Üç yıl gördüğü resim eğitiminin ardından resim öğretmeni olarak mezun oldu. 1970 yılından 1974 yılına kadar Urfa Kız Öğretmen Okulunda resim öğretmenliği yaptı. Milli Eğitim Bakanlığının eğitim enstitülerine eleman kazandırmak amacıyla açmış olduğu sınavı kazanarak 1974 yılında İstanbul Atatürk Eğitim Enstitüsü Resim Bölümü, Grafik Dalı öğretmenliğine atandı. Altı yıl sonra Atatürk Yüksek Öğretmen Okulu öğretmenliğine atandı, 1985 yılında Marmara Üniversitesinde Lisans tamamladı. Doktoraya eş değer sanatta yeterlik unvanını 1986’da aldı. 1. Asya Avrupa Bienali’ne katıldı. 1987 yılında doçent 1997 yılında da profesör oldu. Yurt dışında çeşitli sanat etkinliklerine katılarak eserleri sergiledi, 2007 yılına kadar Marmara Üniversitesi Güzel Sanatlar Eğitimi Bölümünde öğretim üyesi olarak çalıştıktan sonra, kendi isteği ile emekli oldu.

Hâlen Fevziye Mektepleri Vakfı üniversitesi olan Işık Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Grafik Tasarım Bölümünde öğretim üyesi olarak görevine devam etmektedir.

Sergileri:

1997 Başak Sigorta Sanat Galerisi İzmir

1998 Mıknatıs sanat Galerisi Ankara

1999 Akpınar Sanat Galerisi Ankara

2000 Art Hall Sanat Galerisi İstanbul

2001 Mıknatıs Sanat Galerisi Ankara

2003 Galeri IV. Sanat Erguvan Kat İstanbul

2003 YEKÜV Nilüfer Gökay Eğitim ve Kültür Merkezi İstanbul

2004 Kaynak Sanat Galerisi İstanbul

2006 Palet Sanat Galerisi İstanbul

2008 Art Park Galerisi Ankara

2008 Bakraç Sanat Galerisi İstanbul

2008 YEKÜV Nilüfer Gökay Eğitim ve Kültür Merkezi İstanbul