Barış Akarsu

Barış Akarsu

Barış Akarsu 29 Haziran 1979 da Zonguldakta dünyaya geldi. İlk –orta-lise egitimini küçük yaşlarda yerleştikleri Amasrada tamamlayan Barış, çocukluğu ve ilk gençliğini bu güzel Karadeniz kasabasında deniz ile içiçe geçirmistir. Lisedeyken yelken sporuna da gönül veren Barış, bu sporu Amasra Yelken Kulübünde profesyonel olarak da yapmaya başlamıştır. İyi bir çizer de olan Barış bu özelliğini de Yelken Kulüpte yelkenlilerin üzerine yaptığı amblemler ve çizimlerle de göstermiştir.

 

Müziğe ilgisi küçük yaşlarda başlar. İlkokuldayken elinde blok flüt sokakta dolaştığını söyler. Ama esas müzikle tanışması Amasra’ya gelen müzisyenlerden etkilenerek çalmayı öğrendiği klavye gitar ve mızıkası iledir. Evlerinde Ruhi Su, Cem Karaca sürekli dinlenen sanatçılardır. Barış Akarsu, o dönemlerde 70’lerin 80’lerin rock, hard rock ve heavy metal grup ve sanatçılarını hala dinledi. 

Antalya’da animatörlük ve müzisyenlikten sonra Karadeniz Ereğlisi’ne gelerek burada 4 yıl boyunca çesitli barlarda, yerel televizyon ve radyolarda programlar yaptı. Bu dönemde televizyonda gördüğü Akademi Türkiye yarışmasının tanıtım reklamları dikkatini çekti ve bu yarışmaya katıldı.

2004 Temmuzda Akademi Türkiye Yarışmasını 1. olarak tamamladı. Yarışmadan sonra uzun süredir gelmeyi ve yaşamayı düşündüğü İstanbul’a yerleşti ve müzik çalışmalarına burada devam etti. Akademi Türkiye Yarışmasından hemen sonra yurdun dört bir yanında sayısı 100’ü geçen çesitli konserler verdi.

14 Ocak 2005’te Seyhan Müzik’ten Sedar Öztop’un prodüktörlüğü ile yaptığı ilk albümü Islak Islakı piyasaya çıkattı. Bu albümden aynı yıl içerisinde ‘Islak Islak, ‘Kimdir O ve ‘Amasra parçalarına klip çekti.  

17 Ağustos 2006da Seyhan Müzik etiketli aranjör ve yönetmenliğini Ayhan Onurtaş, Ergin Altınel ve Ercüneyt Özdemirin yaptığı "Düşmeden Bulutlara Koşmak Gerek" isimli ikinci albümü çıkardı. İlk klip parçasını da albümün ilk parçası olan ‘Vurdum En Dibe Kadar isimli çıkış parçasına çekti.

2006 yazında başladığı "Yalancı Yarim" dizisi ile gönüllere taht kurdu. Oynadığı "Tarık" karakteriyle müzisyenliğinin yanında oyunculuktada iddialı olduğunu gösterdi.

2007 Kral Tv Video Müzik Ödüllerinden ‘En iyi Rock Sanatçısı Ödülünü aldı. Ayrıca Barış Akarsu, USDER tarafından "sosyal kalnma ve dayanışmaya verdikleri öneme göre" verilen ödüllerde ‘Rock Dalında En İyi Şarkıcı Ödülü’nü, FUTURE dergisinin ‘Yılın En Sevilen Rock Sanatçısı Ödülü’nü" ve ‘CEM KARACA Özel Ödülü’nü aldı.

Ve Bodrum’da geçirdiği trafik kazası sonucu 6 günlük uzun bekleyişin ardından komadan çıkamayarak 4 Temmuz 2007 gecesi hayatını kaybetti!..

 

Barış Akarsunun anısı Ayrılık Zamansız Gelir adlı albümle yaşatılacak. Şarkıcının ailesinin isteği üzerine hazırlanan albümle birlikte Akarsunun yaşamının anlatıldığı 1.5 saatlik bir de belgesel DVD hediye ediliyor.

Sezen Aksu, Barış Manço, Feridun Hürel, İlhan Şeşen, Özdemir Erdoğan, Fikret Kızılok gibi sanatçıların eserlerinden oluşan albümün belgeseli ise Yetkin Dikiciler tarafından seslendirildi.