Aytunç Altındal

Aytunç Altındal

12 Ocak 1945 tarihinde İstanbul Bakırköy’de doğdu. Çerkes asıllı bir aileye mensuptur. Adige kolundan Çerkes ve aynı zamanda Melami’dir.  Fatma Hanım ve Cavit Bey’in dört çocuğunun en küçüğüdür. Annesi ev hanımıydı. Babası Beşiktaş kulübünde futbol oynadı ve haysiyet divanı başkanlığı yaptı. 

Herkes onu Aytunç Altındal olarak tanısa da asıl adı Aytun’dur. Yargılandığı duruşmalardan birinde mahkemeye hakaretten iki buçuk sene fazladan ceza aldı. Yurt dışındaki kitaplarının çoğu Aytun Altındal adıyla yayınlandığı için mecburen ismini Aytunç yaptı. 

Altı yaşından itibaren Melami öğretilerine dayalı bir eğitim gördü. İlkokul eğitimini İstanbul’da 11 yaşına kadar sürdürdü, ortaokulu ise Diyarbakır’da tamamladı. Liseyi Haydarpaşa, Kabataş, Pendik liselerinde okudu. Menderes’in asılmasına gösterdiği tepkiden dolayı lise eğitimi yedi yıl kadar sürdü. Öğrencisi olduğu Kabataş Lisesini arkadaşları ile birlikte ateşe verdi, daha sonra tutuklanıp Sirkeci’deki polis merkezinde işkence gördü ve böbreğini kaybetti. Ardından 1969-1971 yılları arasında Gurnsey Write’s School’da, 1977 yılından itibaren ise Fransa Sorbon Üniversitesi Fransızca Eğitim Bölümünde öğrenim gördü, İsviçre’de bulunan Zürih Üniversitesinde Teoloji konusunda doktora tahsilini tamamladı. 

Altındal’ın yazın hayatı da öğrenim hayatına paralel bir şekilde başladı. 1973 yılında “Partizan” adlı şiir kitabı nedeniyle orduya hakaretten 7,5 yıl hapse mahkûm oldu ve yurt dışına kaçtı. 1975 yılında İsviçre’de "Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın" adlı kitabı çıkardı. 1977’de “Havass” ve 1984’de “Süreç” yayınlarını kurdu. 1982’ye kadar Süreç dergisini yönetti. “Havass” ve “Süreç”ten sonra 1989’da Zürich’te Sanat Galerisi’ni ve Modus Vivendi Yayınevi yönetti ve yine aynı yıl Rusya’da kültür danışmanlığı görevini üstlendi. 1992’de İngiltere Edinburgh’taki “International Academy For European and Christian Studies” kuruluşunda “Akademik Proje İdari Heyeti” üyeliğine seçildi. Aynı yıl İngiltere’de yayınlanan “Three Faces Of Jesus (Üç İsa)” kitabı 1993’te Rusçaya çevrildi. 

New York’ta, Birleşmiş Milletler bağlantılı, İnsan Yaşamından Sorumlu Ruhani ve Siyasi Liderler Global Forumu’nda uluslararası danışman üye oldu. Uluslararası Avrupa Düşünce Çalışmaları Topluluğu Bilimsel Kurulu’na katıldı. 1995’te merkezi New York’ta bulunan “Carnagie Council On Ethics And International Affairs” örgütüne davet edilen ilk ve tek Türk konuşmacı oldu. Avusturya’nın Graz şehrinde Karl Franz Üniversitesi tarafından düzenlenen “European Seculer Legacy (Avrupa’nın Laik Vasiyeti)” adlı uluslararası konferansta oturum ve bölüm başkanlığına seçildi. Uğur Mumcu’nun "Sakıncasız" adlı eserinin de yapımcılığını üstlendi. Danyal Peygamber hakkındaki şifrelerin ve İncil’deki diğer şifrelerin çözümlemeleri üzerine yazılan, aslında alşimist ve okültist bir din uzmanı olduğunu söylediği ünlü fizikçi Isaac Newton’un bugüne kadar hiç bilinmeyen ve kendisinin ölümünden sonra yayınlanmasını vasiyet ettiği, bir kitabını da yayınladı. Günümüzde sadece 50 adet orijinali bulunan, içinde Latince, İbranice ve eski İngilizce bölümler bulunan, 1733’te Isaac Newton’un eski Latince olarak yazdığı “Observations Prophecies Of Daniel and Apocalypse of St. John” isimli kehanetlerle ilgili kitabını Türkçeye çevirdi. Deneme, inceleme türlerinin yanında şiir kitapları da yazdı. 1964’ten itibaren Yenigün, Akşam, Haber, Yeni Halkçı, Cumhuriyet, Ulus, gibi gazetelerde yazılar yazdı. Dokuz adet de çeviri kitabı basıldı, yedi adet kitabı ise kaldırıldı. Yazıları İsviçre’de ve Fransa’da da yayımlandı. Şiirleri; Süreç, Bilim-Sanat, Varlık, Sanat Edebiyat gibi dergilerde yer aldı. Amerika ve İzlanda dergilerinde de şiirleri yayımlandı. Bugüne kadar 400’den fazla makalesi, 16’sı telif, 11’i çeviri 27 kitabı, yurt içi ve yurt dışında yayınlandı. 18 Kasım 2013’te 68 yaşında, İstanbul’da vefat etti. Karaca Ahmet Şakirin Camisi’nde düzenlenen cenaze töreninden sonra Karacaahmet Mezarlığı’na defnedildi.

Eserleri:

Marksist Yaklaşımla Türkiye’de Kadın

Kutsal Kitabın Yorumu Sir Isaac Newton (Çevirisidir.)

Bir Türk Casusunun Mektupları

Türkiye’de ve Dünyada Casuslar

Gül ve Haç Kardeşliği: Avrupa Birliği’nin Gizli Masonik Kimliği

Tanrı Neden Fikir Değiştirdi?

Üç İsa

Devlet ve Kimlik

Türkiye ve Ortodokslar

Bilinmeyen Hitler

Türk İmparatorluğu’nun Yıkılışına Dair Kehanetler Kitabı

Lâiklik

Niçin Eşit İşe Eşit Ücret Değil?

Siyasal Kültür ve Yöntem

Türkiye ve Kadın

Dünün Belgeleri Yarının Tarihi

Vatikan ve Tapınak Şövalyeleri

Yoksul Tanrı Tyanalı Apollonius

Vatikan ve Papa’nın Gizli Türkiye Senaryosu

Observations Prophecies of Daniel and Apocalypse of St. John (Isaac Newton’un Kehanetler Kitabı tercümesi)

Kültür Savaşları Serisi

Uyuşturucu Maddeler Sorunu (Ortak çalışma) 

Haşhaş ve Emperyalizm

Partizan (Şiir) (Yasaklandı) 

Dinmeyen (Şiir) (Yasaklandı)

Anılan (Şiir) (Yasaklandı)  

İhanet Şiirleri

Otellerde