Aydın Sayılı

Aydın Sayılı

Ord. Prof. Aydın Sayılı (d. 2 Mayıs 1913, İstanbul - ö. 15 Ekim 1993, Ankara), Türk bilim adamı. Ordinaryüs Profesör Doktor’dur. 2009 yılı başından itibaren 5 Türk Liralık banknotların arka yüzünde resmi bulunmaktadır.
1913-1993 yılları arasında yaşayan Ord. Prof. Aydın Sayılı, merkezi Paris’te bulunan "Uluslararası Bilim Tarihi Akademisi" tarafından, 1968’den itibaren iki yılda bir verilen "Koyre Madalyası"nı alan ilk Türk bilim adamıdır (bu madalya ikinci kez 2008’de Prof. Ekmeleddin İhsanoğlu’na verilmiştir). Türklerin, İslam Dünyasının, Mısırlıların, Mezopotamyalıların ve diğer çeşitli medeniyetlerin bilime ve batı medeniyetinin oluşumuna yaptığı katkıyı ortaya koyan Sayılı, çalışmalarında ilk kaynaklara ulaşmaya, ön yargısız ve nesnel davranmaya özen gösterdi.
Ord. Prof. Dr. Aydın Sayılının seçkin bir niteliği de, Doğu ve Batı dillerine vukufu, kavrayışı güçlendikçe, anadiline yani Türkçeye de giderek artan bir ilgi göstermiş ve bilinçli bir emeği sürekli vermiş olmasıdır. Bunun en belirgin kanıtı, editörü olduğu Bilim Kültür ve Öğretim Dili Olarak Türkçe isimli yayındaki aynı adlı makalesidir. Bu kapsamlı ve çok önemli yayında, Türkçenin gelişimini açıklayan Sayılı, Batı ve Doğu dillerinin çok sayıda sözcüklerine Türkçe karşılıklar da önerdi. Onun bu saygıdeğer emeği, dilimize hizmet edecekler için gelecekte de büyük değerde olacaktır. Bir yabancı terimin Türkçe karşılığının bulunmasında, Türkçeyi ve o yabancı dili çok iyi bilmek yetmemekte, aynı zamanda ilgili konuyu yeterli düzeyde bilmek de gerekmektedir. Aydın Sayılı, kişiliğinde bu niteliklerin tümünü eksiksiz biçimde toplamış bir akademisyendi. O, karşılıkları hiç bulunmamış yabancı sözcüklere ve anlam karışıklıklarına yol açabilen terimlerimize Türkçe yeni karşılıklar bulup, bunların açıklamalarını yaptı. Matematik, fizik, felsefe gibi değişik bilgi dallarını ilgilendiren bu çalışmasında, eşanlamlı, yakın anlamlı Türkçe sözcükler türeterek, dilimizi zenginleştirmede önemli bir kültürel etkinlikte bulundu.