Arif Memduh Ün

Arif Memduh Ün

Türk futbolcu, sinema yönetmeni, oyuncu, kurgucu, senarist, yapımcı, öğretim görevlisi ve onursal profesördür.

1920’de İstanbul Kasımpaşa’da dünyaya geldi.

1937’de Vefa Lisesinden mezun oldu. 1938 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’ndeki eğitimini üçüncü sınıfta bıraktı.

Ortaokulda futbolla tanışan ve Langa Genç Takımında futbol oynayan Ün, 1940-1942de BJK Beşiktaş’ta yer aldı. 1941 yazında Ankara Demirsporda oynadı. Takımı 1942-43 sezonunda Ankara ligi şampiyonu oldu.

Askerliğini 1946da Ankarada tamamladıktan sonra İstanbulspor takımının antrenmanlarına katıldı, ardından İETT Futbol Takımına geçti. Futbol hayatı devam ederken bir yandan da Eskişehir Şeker Fabrikası’nda, TCDD’de ve Elektrik İdaresinde memurluk yaptı.

1947’de amatör oyuncularla çalışmak isteyen yapımcı Hürrem Erman’ın “Damga” filminde oynaması teklifi üzerine Turhan Ün takma adıyla bu filmde oyuncu olarak yer aldı.

İETTde memurluk yapmayı sürdüren Ün, 1949da Karadeniz Postası filmi ile ikinci kez oyunculuk yapma fırsatı yakaladı.

Ardından arkadaşı Arşavir Alyanak ile birlikte senaryosunu yazdıkları Hayat Acıları (1951) adlı filmi çekerek ilk yapımcılık deneyimini gerçekleştirdi. Arşavir ve Ün, ticari başarı sağlayan bu filmin bütün haklarını Ceylan Filme satarak kendi yapım şirketleri olan Yakut Filmi (1951) kurdular.

1954’e kadar Yakut Film’in ve başka şirketlerin filmlerinde oyunculuk yapmaya devam eden Ün, 1954’te yönetmenliğe geçti.

İlk filmi Düşman Âşıkların uğradığı ticari başarısızlık ile hayal kırıklığı yaşadı. Ertesi yıl melodram kalıbına uygun temalar kullanarak yaptığı Yetim Yavrular ile başarıyı yakaladı ve 1959a kadar koyu melodram filmleri yapmayı sürdürdü.

Bu dönemdeki filmlerinin çoğunda Muhterem Nur başrol oyuncusu olarak rol aldı.

Ün, 1958’de Üç Arkadaş filmiyle melodram kalıbının dışına çıkarak sinema dilini değiştirdi. Film, Türkiye sinemasının en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi. Bu filmdeki başarısı sayesinde Film Dostları Derneğine davet edilen sanatçı, Türk sinemasının önemli yönetmenleri arasına katıldı. Bu dönemde Fatma Girik’le yaşamaya başladı ve çiftin birlikteliği hayat boyu devam etti.

1960 yılında çektiği Ayşecik filmi ile Türkiye sinema tarihinin çocuk yıldızlar dönemini başlattı. Ayşecikle kazandığı başarının ardından Arşavir Alyanak ile Yakut Filmde ortaklığı sona erdi ve Uğur Film’i kurdu.

Gişe garantisi olan filmler üretmeye yönelen Memduh Ün, yıldız oyunculara uygun filmler üretti. Ayhan Işık ile polisiye ve komedi filmleri, Fatma Girik ile güçlü erkeksi kadın tipleri üzerinden filmlere çevirdi.

1960’ta Be-ya Film adına çektiği ve Edmond Morris’in Tahta Çanaklar adlı oyunundan uyarladığı Kırık Çanaklar, 2. Türk Film Festivali’nde “En İyi Yönetmen” ve “En İyi Film” ödüllerini aldı. Daha sonra yerli ve yabancı uyarlamalara yönelerek Orhan Kemal, Kerime Nadir, Graham Green, William Irish, Peride Celal gibi edebiyatçıların eserlerini sinemaya uyarladı

Kemal Tahir’in senaryosunu yazdığı Namusum İçin’i yönetti. Film, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

1970’li yıllarda yönetmenlikten çok yapımcı kimliği ile filmler üretti. Ağrı Dağı Efsanesi (1975) filmi ile 13. Altın Portakal Film Festivalinde En İyi Yapımcı ödülü aldı. 1980li yıllarda Kemal Sunal filmlerinin yapımcılığını üstlendi.

1990 yılında kendisi finanse ederek çektiği ilk film olan Bütün Kapılar Kapalıydı filmini çekerek daha önceki filmlerinde görülmeyen bir konu ve sinematografiye yöneldi. Bunu Gün Ortasında Karanlık ve pek çok ödül alan Zıkkımın Kökü filmleri izledi. Yönetmenliğini üstlendiği son film Sinema Bir Mucizedir (2005) oldu ancak rahatsızlığı nedeniyle filmi tamamlayamayıp Tunç Başarana devretti.

1947-2005 yılları arasında yapımcı olarak 124, yönetmen olarak 72, oyuncu olarak ise 48 filme imza attı.

Mimar Sinan Üniversitesi Sinema-TV Bölümünde öğretim görevlisi olarak çalıştı.

Ödülleri:

1961: Türk Filmleri Yarışması - En İyi Yönetmen - Kırık Çanaklar

1966: 3. Altın Portakal Film Festivali - En İyi Yönetmen - Namusum İçin

1969: 6. Altın Portakal Film Festivali - En İyi 3. Film - İnsanlar Yaşadıkça

1990: 3. Ankara Film Festivali - En İyi İkinci Film - Bütün Kapılar Kapalıydı

1998: 35. Altın Portakal Film Festivali - Yaşam Boyu Onur Ödülü

2007: Sadri Alışık Tiyatro ve Sinema - Sinema Onur Ödülü

16 Ekim 2015 tarihinde tedavi gördüğü Bodrum’da, 95 yaşında vefat etti.