Alfred Bester

Alfred Bester

18 Aralık 1913 tarihinde New York’ta doğdu. Babası James J. Bester Amerikalıydı ve bir ayakkabı dükkânı vardı. Annesi Rus’tu ve Yahudi olarak doğmasına rağmen Hristiyan oldu. Alfred ise herhangi bir dinî geleneğe bağlı olarak yetişmedi.

Pennsylvania Üniversitesine gitti. 1935’te Penn Quakers futbol takımında oynadı. Okul yıllarında tanıştığı Rolly Houlko ile 1936’da evlendi. Eşi, The Adventures of Superman adlı radyo programında Lois Lane rolünü oynayan bir Broadway radyo ve televizyon oyuncusuydu. Rolly’nin vefatına kadar 48 yıl boyunca evli kaldılar.

Üniversite yıllarından sonra 25 yaşında, halkla ilişkiler alanında çalışırken bilim kurgu üzerine yazmaya yöneldi. Yayımlanan ilk kısa öyküsü The Broken Axiom idi. Thrilling Wonder Stories tarafından yayımlanan bu hikâye sayesinde Bester, amatör öykü yarışması birinciliği kazandı.

1942 yılında, DC Comics için Superman Returns ve Green Latern adlı çizgi romanlarına öyküler yazmaya başlayana kadar kısa öyküler yazarak hayatını kazandı. Çizgi roman dalında dört yıl çalıştıktan sonra radyo oyunlarına metinler yazdı.

1950’li yıllarda, bilim kurgu yazarlığına geri döndü. Bilim kurgu üzerine çalıştığı ilk yıllarda Adam and No Eve gibi öykülerle nam saldı. Fakat asıl ününü The Demolished Man ile The Stars My Destination (Tiger! Tiger!) adlı çalışmalarıyla kazandı. The Demolished Man, bilim kurgu edebiyatının en prestijli ödüllerinden biri olan Hugo ödülüne ulaşan ilk eser oldu. 

1953’te “Who He?” adlı romanını yayımladı. 1956’da The Stars My Destination okurlarla buluştu. Bu roman ilk çıktığında hem geniş çapta eleştirildi hem de övüldü. Fakat zaman içinde başlı başına kült bir esere dönüştü.

Avrupa gezisi sırasında, dönemin ünlü dergisi Holiday’e Avrupa’daki çeşitli yerler hakkında kurgusal olmayan parçalar satmaya başladı. Bu çalışmalardan etkilenen Holiday editörleri, Bester’ı New York’taki genel merkezlerine davet etti ve onu çok uzaklardaki çeşitli yerler hakkında seyahat makaleleri yazması için görevlendirmeye başladı.

1958 yılında The Men Who Murdered Mohammed adlı kısa öyküsü yayımlandı. Ertesi yıl The Pi Man yayımlandı. Her iki eseri de Hugo ödüllerine aday gösterildi. 

Ayrıca televizyon için de pek çok uyarlama ve senaryo yazdı. Holiday dergisi için yazdığı yazıların ardından, 1963 yılında, derginin editörlük görevini üstlendi. 1963-1971 yılları arasında yaptığı bu görev sırasında bilim kurgudan epey uzaklaştı. Holiday’in 1971 yılında kapanmasının ardından, bilim kurgu edebiyatına geri döndü.

1974 yılında çıkan The Four-Hour Fugue adlı bilim kurgu yapıtıyla Hugo’ya aday gösterildi. Ertesi yıl ise The Computer Connection ile hem Hugo hem de Nebula ödüllerini kazandı. İlerleyen yıllarda Golem 100 ve The Deceivers adlı iki romanı daha yayımlandı.

1984’te hayat arkadaşı Rolly’nin vefatı nedeniyle içine kapandı. 1987’deki bilim kurgu toplantısına katılmadan önce düşerek belini kırdı. Bu sakatlık nedeniyle aynı yıl vefat etti. Yaşadığı dönemde bilim kurgu türünün çığır açan bol ödüllü isimlerinden biri oldu.

Kaynak: https://en.wikipedia.org/wiki/Alfred_Bester#Awards