Ahmet Meter

Ahmet Meter, 1958 yılında udî Ali Meter ile Ayşe Meter’in ikinci çocuğu olarak İzmir’de dünyaya geldi. Eğitimini İzmir’de tamamladı.

1978 yılında TRT’nin açtığı sınavı üstün derece ile kazanarak kanun sanatçısı olarak göreve başladı. Halen bu görevini İstanbul Radyosu’nda sürdürmektedir.

Aile içi müzik ortamından etkilenerek, babasının teşvikiyle çok küçük yaşlarda kanun sazını çalmaya başladı. İlk olarak babasından Türk müziği, kemanî Mazhar Bey’den Batı müziği; İzmir Radyosu şeflerinden Güner Erman, Yılmaz Yüksel ve ayrıca udî Hikmet Tetik’ten de musiki nazariyatı dersleri aldı.

Devrinin ünlü kanun icracılarını dinleyerek kendine özgü ileri bir teknik ve tavır geliştirdi. Kanun virtüozu Meter, öğrenim yılları ve sonrasında da tanbur virtüozu Cemil Bey’in icrasından etkilendi. Batı klasik müziği ve diğer farklı müzik türlerini inceleyerek kanun icrasına uyguladı. On parmağını kullanarak arp tekniğine benzer bir teknik geliştirdi.

Kanundan çıkardığı olağanüstü parlak ve net ses, kaliteli bir ton, ajilite ve kendine özgü yorumu ile bütün dinleyenlerin beğenisini kazandı.

İcrada sağ ve sol ellerinin senkronize hareketiyle çok hızlı çaldığı müzik pasajlarında dahi her sesi net ve tane tane duyurma özelliğine sahiptir. Cemil Bey’in tanbur icra özelliği ve anlayışını kanun icrasında yoğunlukla ifade etmektedir.

Günümüzde yeni kuşak kanun icracıları Meter’in takipçileri olmuşlardır.
1989 yılında büyük tanbur ustası Necdet Yaşar’la Amerika’da verdiği konser aynı zamanda albüm olarak yayımlandı.

AKM (Atatürk Kültür Merkezi) konser salonunda Şef Rengin Gökmen yönetiminde, Devlet Opera ve Balesi’nin gösterisine kanunla eşlik etti.
Amerika, Almanya, Belçika, Avusturalya, Avusturya, Hollanda, Yunanistan, Mısır, Fas, Tunus, Cezayir, Singapur, Pakistan, Lübnan’ın farklı şehirlerinde uluslararası müzik festivalleri kapsamında birçok konserler verdi.

2000 yılında Uluslararası Fas Müzik Festivali’nde kanun resitali;
2004’te Selanik’te bulunan En Chordais müzik okulunun organizasyonu ile gerçekleştirilen geleneksel Akdeniz müzikleri projesinde bir seminer ve konser;
2004’te Beyrut’ta gerçekleştirilen Osmanlı ve Flamenko müzikleri buluşmasında bir konser, Ulusal Beyrut Konservatuvarında ise bir seminer ile ustalık sınıfında dersler verdi.