Adnan Şenses

Adnan Şenses

21 Ağustos 1935 tarihinde, Bursa’da doğdu. Asıl adı Adnan Ertuğran’dır.

Subay olan babasının görevi nedeniyle aile Ankara’ya taşındı. İlkokula Ankara İsmet İnönü İlkokulunda başladı, daha sonra İstanbul’a taşınmalarının üzerine Karagümrük İlk ve Ortaokulunda eğitimini tamamladı. 

İlkokul yıllarından itibaren en büyük zevki, Beyazıt’taki müzik aletleri satan mağazaların vitrinleri önünde öylece durup onları izlemekti. Zamanla uzaktan izlediği enstrümanlara daha yakın olma şansı buldu; Kapalıçarşı’daki Agop Efendi, Beyazıt’taki Zeynel Abidin gibi mağaza sahipleri onu içeri davet etti. 

Ailesinin isteği üzerine marangozlukla ilgilendi. Yakın çevresinin sesine ilgi duyduğunu fark ettiğinde müzik hayatına atılmak için ailesinin yanından ayrılıp Beyoğlu’na geldi. Burada dönemin ünlü organizatörlerinden Tikofiş lakaplı Hasan Oktay ile tanıştı. Ancak yapılan değerlendirmeler neticesinde sesi beğenilmedi; Şenses, Tikofiş’in bürosunda çay ve temizlik işleri ile ilgilenmeye başladı. 

Gemlik’te Atlas Sineması’nda düzenlenen bir konsere, dönemin ünlü sanatçılarından Sabite Tur geç kaldı; bunun üzerine Şenses seyirciyi oyalamak için sahneye çıktı ve çok beğenildi. Ardından, profesyonel olarak sahne almaya başladı. İlk musiki derslerini Suzan Yakar Rutkay’dan aldı. 

Gemlik’te ilk profesyonel konserini verdiğinde gündelik 5 lira kazandı. Ardından Bursa’ya gitti ve buradaki konserinden de aynı parayı kazandı ancak gazinonun sahibi, Şenses’i kendisine bağlamak istiyordu. Kendisine gündelik 50 lira vereceğini söyleyerek hemen oradan kaçırmak istese de sahnesine çıktığı diğer gazino sahibi durumu anlayarak Şenses’i sakladı. 

16 yıl boyunca Ankara Radyosu’nda çalıştı, ünlü gazinolarda yer aldı. Bu süreçte sinema filmlerinde oynadı.

Maksim Gazinosu’nda Zeki Müren ve Bülent Ersoy’dan sonra assolistlik yapan ilk sanatçılardan oldu. 

“Tövbeler Tövbesi”, “Sabır Duası”, “Çok Üzgünsün Arkadaş”, “Doldur Meyhaneci”, “Neden Saçların Beyazlamış Arkadaş” ve “Kadehi Şişeyi Kırarım” gibi Türk müziğinin önemli serlerini ilk seslendirenlerden biri oldu.

2 defa Kral TV Müzik Ödülü, 4 defa Altın Kelebek ödülü aldı.

25 Aralık 2013 tarihinde, İstanbul’da vefat etti. 

Toplam 47 filmde rol aldı. Bazıları şunlardır:

Fakir Şarkıcı (1960)

Avare Şoför (1963)

Şu Kızların Elinden (1964)

Boğaziçi Şarkısı (1966)

Seni Bekleyeceğim (1966)

O Ağacın Altında (1972)

Elbet Birgün Buluşacağız (1973)

Yansın Bu Dünya (1977)

Dönme Sevgilim (1985)

Lunapark (1993)

 

Adnan Şensen: “Zeki müren beni kıskanıp önümü kesmeseydi ondan daha büyük olurdum.”