Abbas Ahmed

Abbas Ahmed 30 Mart 1969 yılında Suriye’nin Şalhmiye şehrinde doğdu. Suriye’de müzik eğitimi aldı.1990 yılından itibaren müzik çalışmalarına başladı. 1990 ile 1996 yılları arasında Suriye’de 5 albüm çıkardı.Bu albümler sadece kaset formatında yayınlandı.

1996 yılında Suriye’den ayrılıp Almanya’nın Münster şehrine yerleşti. Bu yıllarda bir grup kurdu. Grubu ile başta Almanya olmak üzere bir çok Avrupa ülkesinde konserler verdi ve kültürel etkinliklere katıldı. Almanya’da profesyonel olarak Deynek, Barana Tirsê ve Mevana Xewnê isimli albümlerini yaptı. Abbas Ahmed, dünyadaki müzik türlerinin Kürt müziğine uyarlanması sürecinde ve bu uyarlamada başarı sağlayan sanatçılar arasında, kendine bir yer edinen sayılı sanatçılardan biridir. Suriye’de iken almış olduğu müzik eğitimi, yaptığı pop tarzındaki albümleri ve eğilimleri, Almanya’ya gittikten sonra daha da olgunlaştı. Almanya’da rock tarzına da ilgi duyan sanatçı, eserlerinde pop ve rock türlerinin sentezini uygulamaya çalıştı.

Kürt ezgilerinin geleneksel yapısından uzaklaşarak farklı tarzlarda da kullanılabileceğini kanıtlayan ve çok başarılı örnekler sunmuş bir sanatçı olan Ciwan Haco’dan, genç kuşak Kürt sanatçıları gibi Abbas Ahmed’de etkilenmiştir. Eserleri özellikle metropollerde yaşamını sürdüren Kürt gençlerinin beğenisini kazanmıştır.