Aaron Spelling

Aaron Spelling

Aaron Spelling (d.1923- ö.2006) Kariyerine daha üniversitedeyken oyun yazarı olarak başlamıştır. Mezun olup Dallas’ta birkaç oyun yönettikten sonra Hollywood’a taşınmıştır. Biraz senaryo, oyun yazarlığı daha, biraz aktörlük ve yönetmenlik derken Four Star Productions’da yapımcılığa başladı. 1962’de giriştiği yapımcılık görevinde ilk büyük başarısını 1968-1973 yılları arasında gösterilen ve 6 Emmy ödülü alan, yıllar sonra filme uyarlanan The Mod Squad’la kazandı. 1972’de Leonard Goldberg’le ortak olarak kendi şirketini kurdu ve üretime devam etti. 1976-77 yılları onun için verimli yıllardı, The Rookies, Starsky & Hutch ve Charlie’nin Melekleri gibi birçok hit dizisi bu yıllarda yayınlandı. TV İmparatorluğu [değiştir] 1980’lerde Spelling artık bir TV kralıydı. Hayal Adası, Tehlike Çemberi, Aşk Gemisi, Prime time’de yayınlanan Hanedan ve T.J. Hooker’la ün kattı. 1984 yılında ABC televizyonunda 7 dizisi birden yayınlanıyordu ve bazı eleştirmenler ABC için Aaron’un yayın kanalı diyordu. Spelling’in ABC ile olan ilişkisi 1988’de bitti, Ama ünlü yapımcı yoluna devam etti.

Hatta öyle bir devam etti ki 1990’lar onun en parlak yılları oldu. Spelling 90’larda da İkiz Tepeler, Gençlerin sevgilisi olan Evimiz Hollywood’da ve Melrose Place dizilerini ekrana getirdi. Evimiz Hollywood’da dizisinde kızı Tori de Donna karakteriyle başrollerden birindeydi. Tori daha sonra birkaç filmde de rol aldı. Spelling Models Incorporated, 7th Heaven, oğlu Randy’yi üne kavuşturan Sunset Beach gibi dizileriyle 90’lara veda etti. Charmed dizisiyle Alyssa Milano’yu üne kavuşturarak 90’lı yılların sonunu getiren Spelling’in en son yapımı, 2005 yılında yayınlanan Wanted oldu. Türk televizyonlarında heycanla takip edilen birçok diziye imza atmış olan Spelling, 23 Haziran 2006’da Çene kanserinden kurtulmayarak hayata veda etti.

Aaron Spelling Guinness Rekorlar Kitabı’nda da yer aldı. Guinness’e göre Spelling 5000 saati aşan programlarıyla Tüm zamanların en üretken yapımcısı’ydı. Spelling’in üretkenliği kadar bilinen bir özelliği şuydu:Yapımlarının şörhetler yaratması. Spelling ayrıca Film yapımcılığı da yapmıştır.