Serpil Barlas

Serpil Barlas

1957’de İstanbul’da doğdu. Annesi Türk müziği solisti Aysel İpar, babası Kazım Polat’tır. Çocukken tiyatro oyunlarında rol aldı. 1960’lı yıllarda şehir tiyatrolarında sanat hayatına başladı.  Barlas, daha sonra müziği seçti ve zamanın ünlü orkestralarında solistlik yaptı. Nilüfer’in birinci olduğu, açık hava tiyatrosunda düzenlenen Altın Ses Yarışması’nda üçüncü seçildi. Yarışma sonrası Erdal Gürel Orkestrası’na katıldı ve burada profesyonel hayata atılarak şarkı söylemeye başladı. Erdal Gürel’le evlenen Barlas İran, Lübnan, ABD’de sahneye çıktı. Bu ülkelerde “Türk Kızı Yakut” ismini kullandı. Erdal Gürel ve Ergüder Yoldaş’la birlikte sahneye çıktı. Ardından bu ekipten ayrıldı ve sanat hayatını tek başına sürdürmeye başladı.

1976’da “Hangisi / İlk ve Son” adlı albümünü yayımladı. 1977’de Olanlar Oldu, Dert Etmem Kendime, Farkın Kalmadı gibi 45’lik plaklarıyla döneminin ünlü pop yıldızları arasındaki yerini aldı. 1978’de, Eurovision Türkiye elemelerinde Yaşamana Bak parçasını İkinci Baskı grubuyla birlikte seslendirdi. 1978 yılında Amerika’ya yerleşerek bu ülkede on beş sene ikamet etti ve burada da müzik çalışmalarına devam etti. Aynı yıl Amerikalı bir uçak mühendisiyle evlendi. 1993’te boşandı, akabinde Türkiye’ye geri döndü ve müzisyen Uğur Dikmen’le evlendi. Sanatçı iki de sinema filminde rol aldı. 1993 yılında Türkiye’ye dönüşünden sonra AIDS ile mücadelede öncülük yaptı. Gerek AIDS gerekse sahipsiz sokak çocukları ve Bosna’daki sistematik soykırım gibi toplumsal konularda yaptığı çalışmalarla kamuoyunun dikkatini çekmeye çalıştı.

Flash TV’de üç sene (1998-2001) "Serpil Barlas’la Kurdele" adlı televizyon programını hazırlayıp sundu.

20 Şubat 2021 tarihinde İstanbul’un Beşiktaş ilçesindeki evinde akşam yemeğinin ardından ritim bozukluğuna bağlı kalp yetmezliği nedeniyle 64 yaşında hayatını kaybetti.