İbrahim Tatlıses

İbrahim Tatlıses

1952 yılında, Şanlıurfa’da doğdu. Asıl adı İbrahim Tatlı’dır. Babası Arap, annesi Kürt kökenlidir. 

Doğduğunda babası cezaevinde idi. Annesi, bir mağarada doğum yapmak zorunda kaldı. Tatlıses bu durumu, “Mağarada doğduğum için iftihar ediyorum. Anam beni orada doğurdu çünkü evi yoktu, altında çulu yoktu, fakir bir ailenin çocuğuydum.” sözleriyle anlattı. 

Hiç okula gitmedi. Çocuk yaşlarında çalışmaya başladı, kimi zaman su sattı kimi zaman da çığırtkanlık yaptı. 20 kuruş fazla para kazanabilmek için sinemalarda “Buz gibi su!” diye bağırarak satış yapmaya çalıştı. Bir gün, koltuklardan birinde oturan bir adam yerinden kalktı ve Tatlıses’in bağırmasına sinirlenerek yüzüne dört kez tokat attı. Tatlıses, sonraları yaşadığı bu olayın kendisini ileri taşıdığını ifade etti. 

Bir dönem, inşaatlarda soğuk demir ustalığı yaptı. İnşaatta türkü söylediği bir gün, Adanalı bir sinemacı tarafından keşfedildi. Böylece öncelikle Adana’da, daha sonra ise Ankara’da gazinolarda sahne almaya başladı. 1974 yılında Ankara’daki Kınalı Pavyon’da söylediği “Ayağında Kundura” ile ünlenerek önce Ankara Radyosu’na, sonra da bir yılbaşı gecesinde televizyona çıktı. 

70’li yılların ortalarına doğru İstanbul’da da sahne almaya başladı. İstanbul’da, kendisine soyadını veren müzisyen Yılmaz Tatlıses ile tanıştı. Müzik direktörlüğü yapan Yılmaz Tatlıses, Şahdiba firmasında Urfalı bir genç olan İbrahim Tatlı’yı dinledi ve sesine hayran kaldı. Geleceğinin çok parlak olacağını söyledi. Adının İbrahim Tatlı olduğunu öğrendiğinde ise kendi soyadını verdi. 

İlk evliliğini Urfa’da Adalet Durak ile yaptı. Çiftin iki kız bir erkek olmak üzere üç çocuğu oldu.

“Kara Kız” ve “Beni Yakma Gel Sevdiğim” adlarını taşıyan 45’liklerle müzik dünyasına girdi. 30 Haziran 1976 tarihinde dışarıdan bitirdiği ilkokulun diplomasını Kilis’teki Kartalbey İlkokulundan aldı. 1978 yılında “Ayağında Kundura-Ceylan” filmiyle sinema sektörüne giriş yaptı.

1979 yılında “Kara Yazma” filminde Perihan Savaş ile rol aldı. Aynı yıl, Perihan Savaş ile birlikteliği başladı. Savaş’la evliliğinden Melek Zübeyde adında bir kız çocuğu oldu.

1983 yılında Derya Tuna ile “Günah” filminde oynadı. Aynı yıl Derya Tuna ile ilişkisi başladı. Bu birlikteliğinden de “İdo” (İbrahim) adında bir oğlu oldu.

1984 yılında İzmir Fuarı’nda Ekici Över Gazinosu’nda dönemin ünlü starları Gülden Karaböcek, Barış Manço, Belkıs Akkale, Arif Sağ, Sezer Güvenirgil, Beş Yıl Önce On Yıl Sonra Grubu ve Atilla Arcan ile birlikte aynı sahneyi paylaştı. 

1985 yılında yönetmenliğini üstlendiği “Mavi Mavi” adlı sinema filminde Hülya Avşar ile birlikte başrolleri paylaştı.

1980’li yıllarda hükûmet tarafından Kürtçe kullanımı yasakladı. Tatlıses, 1986 yılının Aralık ayında İsveç’teki bir konserde Kürtçe halk şarkıları söyledi ve ayrılıkçı propaganda yaptığı gerekçesiyle yargılandı. 

1987 yılında İdobay Müzik’i kurdu.

1991 Türkiye Genel Seçimlerinde Şanlıurfa 1. bölge milletvekilliği için bağımsız aday oldu ancak seçilemedi. 22 Temmuz 2007 tarihinde yapılan milletvekili genel seçimlerinde Genç Parti’den İstanbul 3. Bölge 1. sıradan milletvekili adayı oldu, partisi barajı aşamayınca milletvekili seçilemedi. 2011 Türkiye Genel Seçimlerinde önce Adalet ve Kalkınma Partisi’ne adaylık başvurusunda bulundu ancak bu partiden aday gösterilmedi. 2015 Seçimlerinde de memleketi Şanlıurfa’dan AK Parti’ye milletvekili aday adaylığı başvurusu yaptı fakat seçilemedi. 24 Haziran 2018 tarihinde yapılacak seçimler için AK Parti’den 2. kez milletvekili aday adayı olmak için başvuru yaptı ancak aday olarak gösterilmedi. 14 Mayıs 2023 tarihinde yapılan 2023 Türkiye Cumhurbaşkanlığı Seçimi için Şanlıurfa’dan AK Parti’ye milletvekili aday adayı başvurusunda bulunduğunda da aynı sonuçla geri döndü. 

14 Mart 2011 gecesi Beyaz TV’de yayınlanan İbo Show programı çıkışında Maslak’ta uzun namlulu silahla açılan ateş sonucu kafasından yaralandı. 6 saat süren ameliyat sonucu yoğun bakım ünitesine bağlandı. Daha sonra, suikastın bir numaralı zanlısı Abdullah Uçmak yakalandı. Sonraki yıllarda Miami, Florida, Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyada en iyiler arasında bulunan Amerikalı beyin cerrahları tarafından Tatlıses’e tıbbi beyin operasyonu yapıldı.

27 Eylül 2011 tarihinde, hastanede olduğu sırada Ayşegül Yıldız’la evlendi. Bu evliliğinden Elif Ada isimli bir kızı oldu. Çift, 29 Kasım 2013 tarihinde boşandı. 

2021 yılında Gülçin Karakaya ile evlendi. 

40’a yakın filmde rol aldı. Bazıları şunlardır:

Sabuha (1978)

Kara Çadırın Kızı (1979)

Çile (1980)

Tövbe (1981)

Nasıl İsyan Etmem (1982)

Sevdalandım (1984)

Mavi Mavi (1985)

Yıkılmışım Ben (1986)

Gülüm Benim (1987)

Ben İnsan Değil Miyim (1988)