Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Mehmet Akan

Mehmet Akan


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro Oyuncular

Mehmet Akan Yazıcıya Gönder
5 Aralık 1939'da, Şanlıurfa Birecik'te doğdu. Haydarpaşa Lisesi'ni bitirdi. İstanbul Teknik Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümünü dördüncü sınıfta bıraktı. 1959'da üniversitedeki Genç Oyuncular Topluluğu'na katıldı. Ardından Devrim Ocakları Halk Oyunları Topluluğu'nda halk dansları çalışmaları yaptı. Profesyonel oyunculuğa ise 1962'de, Gülriz Sururi-Engin Cezzar Tiyatrosu'nda başladı. Haldun Taner'in 'Zilli Zarife' oyununu yönetti. Ulvi Uraz Tiyatrosu'nda da çalıştı. Kendi yazıp yönettiği 'Ham Hum Şaralop' oyununda oynadı. 1969'da Dostlar Tiyatrosu'nun kuruluşuna katkı sağladı ve burada oyunculuk, yönetmenlik ve koreograflık yaptı. Dostlar Tiyatrosu'na bağlı olarak HASAD'ı kurdu. Koreografiyle uğraştı. 1964 yapımı 'Keşanlı Ali Destanı' filminin koreografisini düzenledi.

HASAD'da tanıştığı dansçı Alev Akçin'le evlendi. Çiftin 1981'de Saliha Şirvan adında bir kızı oldu.

Yazdığı 'Hikâye-i Mahmud Bedreddin' oyunu Ankara Sanat Tiyatrosu'nda ve İstanbul Devlet Tiyatroları'nda sahnelendi. Bu oyunla 1982 Ulvi Uraz Ödülleri'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü kazandı. Ankara Sanatseverler Derneği'nden En İyi Yönetmen Ödülü'nü ve İsmet Küntay Oyun Ödülü'nü de aldı.

Sinemaya ise 1986 yapımı 'Ah Belinda' filmiyle başladı. 1989 ila 2002 arasında çekilen 'Bizimkiler' dizisinin hiç değişmeyen oyuncularından oldu ve bu dizideki 'Apartman Yöneticisi Sabri Bey' rolüyle tanındı.

Midesindeki kitle tespit edilince ameliyat için hastaneye kaldırıldı, ancak ameliyattan sonra kanama geçirdi. 9 Temmuz 2006'da İstanbul'da öldü.

Mehmet Akan'ın adı, doğum yeri olan Şanlıurfa'nın Birecik ilçesinde bir caddeye ve kültür merkezine verildi.

35'in üzerinde yapımda oynadı. Belli başlı film ve dizileri şunlardır:

Ah Belinda (1986)

Kadının Adı Yok (1987)

Keşanlı Ali Destanı (televizyon dizisi, 1988)

Bizimkiler (televizyon dizisi, 1989-2002)

Kurt Kanunu (1991)

Tatlı Hayat (televizyon dizisi, 2001)

Gönderilmemiş Mektuplar (2002)

Aşk Oyunu (televizyon dizisi, 2005)