Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ayfer Feray

Ayfer Feray


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular Sinema - Tiyatro

Ayfer Feray Yazıcıya Gönder
27 Mayıs 1928'de İzmir, Bornova'da doğdu. Oyuncu Günfer Feray'ın ablasıdır.

Güzellik kraliçesi seçildikten sonra sinemaya geçti. İlk kez, Ekmel Hürol'un yönettiği 1951 yapımı 'O Adam Kim' filminde oynadı. 1968'de, Lütfi Ömer Akad'ın yönettiği 'Vesikalı Yarim' filmindeki 'Müjgan' rolüyle ünlendi. Natuk Baytan'ın yönettiği 1977 yapımı 'Sakar Şakir' filmindeki 'Sevda' rolüyle hafızalara kazındı. 1978'de, Orhan Aksoy'un yönettiği 'Tatlı Nigar' filminde Türkan Şoray, Bulut Aras, Erol Taş, Aliye Rona ve Baki Tamer'le beraber oynadı. 1953'te TFDD I. Türk Film Festivali'nde verilen 'En İyi Kadın Oyuncu' ödülünü Lale Oraloğlu ve Nedret Güvenç'le paylaştı.

Sinemanın yanı sıra 'Şahane Züğürtler' ve 'Yedi Kocalı Hürmüz' gibi pek çok tiyatro oyununda yer aldı. 1953'te Dormen Tiyatrosu kadrosunda çalıştı. Buradan ayrılarak sırasıyla Ayfer Feray-Nisa Serezli Topluluğu'nu, Çevre Tiyatrosu'nu, A Film Yapımevi'ni, ardından da kendi adını taşıyan Ayfer Feray Tiyatrosu'nu kurdu. Bu tiyatronun oyuncuları arasında Osman Alyanak, Ferhan Şensoy, Şevket Altuğ, Kemal Sunal, Hadi Çaman gibi önemli isimler vardır.

Gazeteci Samim Tara'yla evlendi. Bu evliliğinden Ali Tara ve Süeda Tara adlı çocukları oldu. Bornova'daki Büyükpark'ın içinde bulunan açık hava tiyatrosuna 'Ayfer Feray Açıkhava Tiyatrosu' adı verildi.

13 Temmuz 1994'te Bodrum'da öldü. 80'in üzerinde filmde oynadı. Bilinen filmleri şunlardır:

Bergama Sevdalıları (1952)

Drakula İstanbul'da (1953)

Kırık Plak (1959)

Vesikalı Yarim (1968)

Liseli Kızlar (1977)

Sakar Şakir (1977)

Tatlı Nigar (1978)