Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ali Sururi

Ali Sururi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro Oyuncular

Ali Sururi Yazıcıya Gönder
Ali Alim Sururi, 18 Ocak 1913'te İstanbul'da doğdu. Her biri ünlü tiyatro ve sinema oyuncusu olan Sururi ailesinin bir üyesidir. Kardeşlerinden Lütfullah Sururi, operetin ilk kurucularındandır. Yusuf Sururi ve Celal Sururi ise ilk operet tiyatrosu oyuncularından ve yazarlarındandır. Ali Sururi, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi'nin de amcasıdır.

İstanbul Devlet Konservatuvarı Şan Bölümünden mezun oldu. Sanat hayatına 1935'te, Darülbedayi'de sahnelenen 'Yarasa' operetiyle başladı. İstanbul Şehir Tiyatrosu'nda 'Beyaz Gömlekliler' adlı oyunda oynadı. Halk Opereti, Muammer Karaca Opereti ve İstanbul Opereti'nde yer aldı. Birkaç arkadaşıyla birlikte İstanbul Tiyatrosu'nu kurdu. Gülriz Sururi-Engin Cezzar Topluluğu'nda sahnelenen 'Kapan' adlı oyunda konuk oyuncu olarak yer aldı. 1989'da, Edith Piaf'ın hayatının anlatıldığı 'Kaldırım Serçesi' adlı dört bölümlük TRT dizisinde, yeğeni Gülriz Sururi'yle birlikte oynadı. Uzun yıllar İstanbul Tiyatrosu'nda çalıştı. Alev Sururi'yle burada tanışıp evlendi. Çift, tiyatro kapandıktan sonra Bodrum'a yerleşti.

Ali Sururi sinema hayatına 1943'te, Şadan Kamil'in yönettiği 'Onüç Kahraman' filmiyle başladı. Yaklaşık 30 sinema filminde rol aldı. 11 Mart 1998'de, Bodrum'da öldü. Rol aldığı filmlerden bazıları şunlardır:

Ankara Ekspresi (1952)

Battal Gazi Geliyor (1955)

Ah Dede Vah Dede (1976)

Deli Şahin (1976)

Can Pazarı (1976)

Meryem ve Oğulları (1977)

Neşeli Günler (1978)