Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Alev Sururi

Alev Sururi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sinema - Tiyatro Oyuncular

Alev Sururi Yazıcıya Gönder
5 Mayıs 1931'de, İstanbul'da doğdu. Sanat hayatına henüz on beş yaşındayken, Muammer Karaca Tiyatrosu'nda başladı. Beş sene sonra İstanbul Tiyatrosu'na geçti. Eşi Ali Sururi ile burada tanışıp evlendi. Çiftin bu evlilikten Çiğdem ve Hakan adlı iki çocuğu oldu. Alev Sururi, tiyatro sanatçısı Gülriz Sururi'nin de yengesidir.

Alev Sururi sinemaya 1952'de, Sami Ayanoğlu'nun yönettiği 'Son Gece' filmiyle başladı. Ancak tiyatroya ağırlık verdi ve 'Çılgın Yenge', 'Kaldırım Serçesi' ve 'Halide' başta olmak üzere 200'ün üzerinde tiyatro oyununda oynadı. İstanbul Tiyatrosu kapanınca eşiyle birlikte Bodrum'a yerleşti. Eşi Ali Sururi'yi 1998'de kaybetti. En son 2002'de, 'Zerda' dizisinde oynadı. Dizi çekilirken sağlık problemleri çekmeye başladı. Alzaymır ve Parkinson tedavisi gördü. Hastanede yoğun bakımda tutulurken solunum yetmezliği dolayısıyla 12 Ocak 2013'te, İstanbul'da öldü. Muğla'nın Bodrum ilçesine, tiyatrocu eşi Ali Sururi'nin yanına gömüldü.

Tiyatronun haricinde toplamda beş sinema filminde ve iki dizide oyunculuk yapmıştır. Film ve dizilerin listesi şu şekildedir:

Son Gece (film, 1952)

Ah Dede Vah Dede (film, 1976)

Ah Ne Güzel Nane Şekeri (film, 1976)

Deli Şahin (film, 1976)

Bir Tanem (film, 1977)

Karakolda Ayna Var (dizi, 2000)

Zerda (dizi, 2002)