Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Akil Öztuna

Akil Öztuna


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Oyuncular Sinema - Tiyatro

Akil Öztuna Yazıcıya Gönder
10 Ocak 1905'te, Osmanlı İmparatorluğu'nda, Ankara'da doğdu. Lise derecesindeki okul olan idadiyi bitirdi. Mezuniyetten sonra uzun yıllar boyu Jandarma Sivil İstihbarat'ta çalıştı. Ordu evinde tanıştığı Jale Hanım'la evlendi ve bu evliliğinden Aytaç, Gültaç, Nurtaç ve Ertaç adlarında dört çocuğu oldu.

Emekli olduktan sonra, babasının da ilgi duyduğu tiyatro ve sinemayla alakadar olmaya başladı. Çeviriler yaptı. İlk kez 1974 yapımı 'Dövüşe Dövüşe Öldüler' filmiyle sinemaya adım attı. Arzu Film ekibinden gelen teklifi kabul ederek 'Hababam Sınıfı' serisinde, gözleri pek iyi görmeyen felsefe öğretmenini canlandırdı.

1976 yapımı 'Tosun Paşa' filminin Kemerburgaz'daki çekimleri sırasında deve üstündeyken rahatsızlanarak yere düştü. Kaldırıldığı hastanede iç kanama geçirerek, 18 Kasım 1976'da öldü.

'Tosun Paşa' ve 'Hababam Sınıfı' filmleri, Öztuna'nın rahatsızlandığı bu dönemde aynı anda çekilmekteydi. Öztuna'nın ölümü nedeniyle senaryo değiştirildi ve 'Tosun Paşa' filminde canlandırdığı 'Tellioğlu Akil' karakteri, filminin geri kalan bölümünde ortadan aniden kayboldu.

Öztuna üç yıllık sinema hayatı boyunca salt yedi filmde rol aldı. Tüm rollerinde kendi adını kullandı:

Dövüşe Dövüşe Öldüler (1974)

Hababam Sınıfı (1975)

Hababam Sınıfı Sınıfta Kaldı (1975)

Sarı Necmiye/İt Adası (1975)

Hababam Sınıfı Uyanıyor (1976)

Tosun Paşa (1976)

Hababam Sınıfı Tatilde (1977)