Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Rockefeller Ailesi

Rockefeller Ailesi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Sermayedarlar

Rockefeller Ailesi Yazıcıya Gönder
Rockefeller ailesi, 19. yüzyılın sonlarıyla 20. yüzyılın başlarında, Standard Oil şirketiyle dünyanın en büyük servetlerinden birini edinmiş ve sanayi, politika ve bankacılık işleriyle uğraşan, Amerika kökenli ünlü bir ailedir. Aile, ABD tarihinin en güçlü ailelerinden biri olarak kabul edilmektedir.

Ailenin ilk ferdi, 1873'te doğan Godfrey Lewis Rockefeller'dır. Ailenin kurucusu ise, Godfrey Lewis'in oğlu, iş adamı William Avery Rockefeller'dır. William Avery'nin oğulları John Davidson Rockefeller ile William Rockefeller, Standart Oil'in kurusucudur.

John Davidson meslek hayatına bir şirket muhasebecisi olarak başladı. Kısa sürede yükselerek şirketin ortağı oldu. Ardından, bir arkadaşıyla birlikte Clark and Rockefeller Co. şirketini kurdu. Şirket, Amerika İç Savaşı süresince gelişti. John Davidson savaş esnasında petrolün önemini anladı ve ileride çok değerli olacağını öngördü. 1863'te, kardeşi William ile beraber Standard Oil şirketini kurdu. 1874'te, Cleveland'daki yirmi altı bağımsız rafinericiye, kendisiyle birleşmeyi önerdi. Öneri kabul edildi ve Ulusal Rafine Derneği (National Rafinery Association) kuruldu. Aile, kısa sürede demiryollarını da sahiplendi. On yıl içerisinde pek çok petrol işletmesini kendi tekeline aldı ve rakiplerinin iflas etmelerini sağladı. Şirkette çalışan işçiler gayet düşük ücretler almak zorunda kaldı. 1914'te grev yapmaya karar veren Lodlow madencilerine yönelik bir katliam gerçekleştirildi. 1915'te Hearst Press adlı bir yayın organıyla da anlaşan aile, kendilerine yönelik eleştirileri susturdu.

Aile, erkekler tarafından yönetilmektedir. Ailenin menkul ve gayrimenkullerinin günümüzdeki yönetimi, profesyonel işletmeciler tarafından, Rockefeller Finans Servisi'nde yapılmaktadır. Rockefeller Finans Servisi'nin bugünkü adı Rockefeller Merkezi'dir. Merkezin aynı adlı binası New York'tadır.

1992 itibariye aile beş ana şirket yönetmektedir: Paranın yönetildiği Rockefeller &Co., Risk yönetiminin yapıldığı Venrock Associates, aile kredilerinin idare edildiği Rockefeller Trust Company, aile üyelerinin mali sorumluluk sigortası işiyle ilgilenildiği Rockefeller Insurance Company ve sigorta komisyonculuğu yapılan Acadia Risk Management.

Aile, yirminci yüzyıl boyunca ABD'deki birçok binanın inşa edilmesini de sağlamıştır. Bu binaların başlıcaları şunlardır: Rockefeller Merkezi (Manhattan), International House of New York, William ve Mary Üniversitesi (Virginia), Colonial Williamsburg (Virginia), Modern Sanatlar Müzesi (New York), Riverside Kilisesi (New York), The Cloisters Müzesi (New York), Asya Merkezi (New York), One Chase Manhattan Plazası (New York), Empire State Binası (New York), Lincoln Merkezi (New York), Dünya Ticaret Merkezi (New York), Embarcadero Merkezi (San Francisco), Amerikalılar Konseyi (New York)...

Binaların yanı sıra, hem ABD'deki hem de diğer ülkelerdeki Amerikan üniversitelerinin çoğu da Rockefeller Vakfı tarafından finanse edilmektedir: Şikago Üniversitesi, Filipin Merkez Üniversitesi, Şikago Ekonomi Okulu, Ivy League (Brown, Columbia, Cornell, Dartmouth, Harvard, Pensilvanya, Princeton ve Yale üniversiteleri).

Aile üyeleri, tarih süresince hep tarihî evlerde oturmuştur. Rockefeller ailesine ait seksen bir ev, Amerika Ulusal Tarihî Yapılar Listesi'ndedir. Bankacı David Rockefeller, 2017'deki ölümüne kadar ailenin başında kalmıştır. Kardeşi Nelson Rockefeller, 1960'ta New York valiliği yapmıştır. Ailenin birikmiş servetinin arkasında yüz kırk yılı aşkın bir geçmiş vardır. Ailenin sadece New York'ta bulunan gayrimenkulü, bir trilyon dolar ederindedir. Aile serveti Chase Bankası'ndan tutulmaktadır. Ailenin fert sayısı 150 civarındadır.