Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Nurbanu Sultan

Nurbanu Sultan


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Nurbanu Sultan Yazıcıya Gönder
1525'te Paros Adası'nda doğdu. Gerçek adı Cecilia Venier-Baffo'dur. Sultan II. Selim'in karısı ve III. Murad'ın annesidir. Venedik Dükü Sebastiano Venier'in kardeşi olan, Kiklad Takım Adaları'na ait Páros Adası Lortlarından Nicolò Venier'le eşi Violanta Baffo'nun kızıdır.

Barbaros Hayrettin Paşa'nın Adalar seferi sırasında esir alındı ve 1540'lı yıllarda İstanbul'a getirildi. Pera'da kurulan köle pazarında, saray hizmetleri için yetiştirilmek üzere satın alındı. Saray'daki diğer hizmetçiler gibi eğitimden geçirildi. Bu eğitimlerden birinde, Hürrem Sultan'ın dikkatini çekti. Nurbanu zekâsıyla Hürrem Sultan'ı çok etkiledi ve Manisa sancağına eğitime gönderildi. Hürrem Sultan'ın aklında, onu oğullarından biriyle evlendirme düşüncesi vardı. Manisa Valisi Şehzade Selim'in haremine gönderildi. Güzelliği ve zekâsı gibi özellikleriyle dikkatleri üzerine çekti. 1546'da Şehzade Murad'ı dünyaya getirdi.

Şehzade Murad 1574'te tahta çıkınca Valide Sultan oldu ve Saray'daki nüfuzu arttı. Türkiye-Venedik ve Mısır-Venedik ilişkilerinde uzun süreli barışın sağlanmasında etkili oldu. Nurbanu Sultan, Fransa Kraliçesi Catherine de Medicis'le mektuplaştı. Catherine, gönderdiği mektupta, Nurbanu Sultan'dan Etiyopyalı esirler ve zürafa gibi egzotik hayvanlar istedi. Ama mektup ulaştığında Nurbanu Sultan vefat etmiş olduğu için bu diplomatik ilişkiyi Safiye Sultan devam ettirdi ve ona hediye olarak, ısmarladıklarından başka şeyler gönderdi.

II. Selim'in Nurbanu için yazdığı şiirler, divan edebiyatının en güzel eserleri arasında gösterilmektedir. Şehzade Selim padişah olunca, Nurbanu da Valide Sultan oldu. Oğlu Murad'ın da babasından sonra tahta geçmesi, Nurbanu Sultan'ın Valideliğini devam ettirdi ve Nurbanu Sultan, Hürrem'den sonra uzun yıllar Osmanlı Devleti'ni kapı arkasından yönetti.

Nurbanu Sultan'ın 7 Aralık 1583'te oğlunun saltanatı sırasında öldü. Cenazesi Ayasofya bahçesindeki II. Selim Türbesi'ne gömüldü. Büyük bir servet sahibi olduğu bilinen Nurbanu Sultan, çok sayıda hayrat bıraktı. Bunların en önemlileri Üsküdar Toptaş'taki Arik Valide Sultan Camii ve Külliyesi'dir. Bu külliye 1583'te hizmete açıldı. Külliyeye gelir getirmek için Yeşil Direkli Hamam'ı, Çifte Hamam'ı ve Havuzlu Hamam'ı yaptırdı. Atik Valide Sultan Camii Külliyesi sebillerini ve Semih Paşa, Tunusbağı, At Pazarı ve Körbakkal taraflarındaki çeşmeleri yaptırdı.