Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Fazur Rahman Malik

Fazur Rahman Malik


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Akademisyenler

Fazur Rahman Malik Yazıcıya Gönder
İngiliz sömürgesindeki Hindistan'ın (şu anda Pakistan topraklarında yer alan) Hazara bölgesinde, 21 Eylül 1919'da doğdu. Babası zamanının ünlü bir âlimi ve akademisyeniydi.

Malik, Punjab Üniversitesi Arapça Bölümünü bitirdi. Ardından Oxford Üniversitesi'ne gitti. Akademik kariyerine Durham Üniversitesi'nde, Farsça ve İslam felsefesi dersleri vererek başladı. Ardından McGill Üniversitesi'ne geçti ve 1961'e kadar burada çalıştı.

1961'de, Devlet Başkanı Ayub Han'ın ısrarı üzerine Pakistan'a döndü ve Karachi İslam Araştırmaları Enstitüsünün başına geçti. Fakat Pakistan'daki politik atmosfer nedeniyle bu enstitüde ilerleme kaydedemedi. Ortodoks âlimler, Malik'in modernist yorumlamalarına karşı çıktı. Devlet Başkanı Ayub Han'ın iktidardan düşmesiyle beraber Malik, 'katli vacip' hükmüyle ölüme mahkûm edildi. Malik bu görevinden istifa ederek 1968'de ABD'ye döndü.

ABD'de önce California Üniversitesi'nde misafir akademisyen olarak çalıştı. Bir yıl sonra Şikago Üniversitesi'ne gitti. Orada Yakın Batı kürsüsünü kurdu. İslami politikalarda reform yapılması gerektiğini savundu ve ABD Dşişleri Bakanlığına danışmanlık yaptı.

26 Temmuz 1988'de Şikago'da öldü.

Ölümünden sonra ünlü oldu. Çalışmaları Yakın Batı ve İslam kürsülerinde değerlendirilmeye başlandı.

Yaşamı boyunca İslami reformu tartıştı. Vahyin Hz. Muhammed (s.a.v.)'e bir melek vasıtasıyla intikali şüpheyle karşıladı. Kur'an'ın bazı hükümlerinin geçerliliğini yitirdiğini, bazı hükümlerimse değişebileceğibi savundu. Malik'e göre Hz. İsa'nın göğe çıkışı, tarihî bir kurguydu. Ehl-i sünnet ve'l cemaati Hristiyanlıktaki Ortodoks mezhebine benzetti ve buna 'İslam Ortodoksluğu' dedi.