Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Radovan Karadzic

Radovan Karadzic


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Başkanlar

Radovan Karadzic Yazıcıya Gönder
19 Haziran 1945'te, Demokratik Federal Yugoslavya'nın altı cumhuriyetinden biri olan Karadağ Sosyalist Cumhuriyeti'nin Petnjica köyünde doğdu. 1960'ta Saraybosna'ya gitti ve Saraybosna Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde psikiyatri okudu. 1970'te, Danimarka'da, Naestved Hastanesi'nde nevroz ve depresyon konularında çalışmalar yürüttü. 1974 ve 1975'te New York'taki Columbia Üniversitesi'nde ileri tıp eğitimi aldı. Yugoslavya'ya dönünce, Saraybosna'daki Kosova Hastanesi'nde psikiyatr olarak çalışmaya başladı. 1983'te Belgrad'da bir hastanede çalıştı. Tarımı geliştirme amaçlı bir fondan çektiği parayla sahtekârlık yaptığı gerekçesiyle arkadaşıyla beraber tutuklandı, fakat delil yetersizliği dolayısıyla bir yıl sonra serbest bırakıldı. Dava 1985'te yeniden açıldı; yolsuzluk ve zimmetine para geçirme suçlarından üç yıl hapse mahkûm edildi.

Karadzic, 1989'da Bosna-Hersek'te, Sırbistan Demokratik Partisi'ni kurdu. Amacı, Bosna-Hersek Sırplarını hem kendi arasında hem de Hırvat Sırplarıyla bir araya getirmekti. Parti, 1991'de, Bosna-Hersek boyunca Sırbistan Otonom Bölgeleri oluşturmaya başladı. Bosna parlamentosunun onaylamasıyla 'Banja Luka' adlı ayrı bir Sırp meclisi kuruldu. Bosnalı Sırplar bir halk oylaması düzenledi. Sırbistan'ın ve Karadağ'ın Yugoslavya'nın bir parçası olan ama kendi içinde bağımsız bir devlet olma fikri kabul edildi. 1992'de Sırp Cumhuriyeti ilan edildi, ardından Anayasa kabul edildi. Karadzic Mayıs 1992'de ordunun ve devletin başkanı oldu.

4 Ağustos 1995'te Hırvat askerî güçleri Krayina Sırp Cumhuriyeti'ne saldırdı. Karadzic, Komutan Ratko Mladiç'i görevinden aldı ve ordunun başına geçti. Karadzic, Sırbistan ile yakın bağları korumak için çabaladı. Bu çabaların sonucu olarak da, iç savaşta Boşnaklara yönelik bir etnik temizlik başladı. Sırp topraklarında yaşayan Boşnak ve Hırvatlar bölgeyi terk etmek zorunda kaldı. 11 Temmuz 1995'de BM tarafından güvenli bölge ilan edilen ve Hollandalı askerlerin denetimine verilen Srebrenitsa kentinde sekiz bin Boşnak erkek, Sırp güçleri tarafından katledildi.

Karadzic, Sırp olmayanlara karşı hem kişisel hem de komutan olarak savaş suçu işlemesi yüzünden, Yugoslavya Uluslararası Ceza Mahkemesi'nce suçlandı. Karadzic, yedi bin beş yüz Müslüman Boşnak'ın öldürülmesinden ve 1995'teki Srebrenika soykırımını başlatmaktan sorumlu tutuldu. Ratko Mladic ve Karadzic, 1995'te yargılanmaya başlandı. Lahey'deki Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi tarafından kendisine dava açıldı. ABD Hükûmeti, Karadzic'in başına beş milyon dolarlık bir ödül koydu.

Karadzic 21 Temmuz 2008'de Belgrad'da yakalandı. Yakalandığı, Sırbistan Başbakanı Boris Tadic tarafından açıklandı. Karadziç davadaki savunmasında, kendisine ceza değil, ödül verilmesi gerektiğini belirtti. 30 Temmuz 2008'den beri Lahey'de tutuklu bulunmaktadır.

Lahey'de 4 Mart 2016'da görülen dava sonucunda, Srebrenitsa'da soykırım işlemek, savaş suçları ve insanlığa karşı suçlardan suçlu bulundu ve kırk yıl hapis cezasına çarptırıldı.