Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Joseph McCarthy

Joseph McCarthy


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Bürokratlar Siyasetçiler

Joseph McCarthy Yazıcıya Gönder
Joseph Raymond McCarthy, 14 Kasım 1908'de, Wisconsin eyaletinin Outagamie şehrindeki bir çiftlikte doğdu. Ailesine yardım etmek için ortaokulu on dört yaşında bıraktı. Yirmi yaşında liseden mezun oldu. 1930'da Marquette Üniversitesi'ne girdi. Önce elektrik mühendisliği okudu, iki yıl sonra hukuka devam etti ve Hukuk Fakültesi'nden 1935'te mezun oldu. Wisconsin'de avukat olarak çalıştı. 1936'da bölge savcısı oldu. 1940 ila 1942 arasında bölge hâkimliği yaptı.

ABD II. Dünya Savaşı'na girince, McCharty, ABD Deniz Piyade Kolordusuna doğrudan teğmen rütbesiyle girdi. McCharty, politik kariyerine daha çok katkı sağlayacağını düşündüğü için deniz kuvvetlerini seçti. Otuz ay boyunca istihbarat memuru olarak çalıştı. Savaş bitmesine rağmen orduda kaldı ve binbaşı oldu.

1946 seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti'den Wisconsin senatör adayı oldu ve %62 oy alarak seçimleri kazandı. İlk üç yıl, popüler bir konuşmacı olmaktan öteye geçmedi. Farklı organizasyonlara konuşmacı olarak davet edildi. 9 Şubat 1950'deki bir konuşmasında daha da ünlendi. ABD Dışişleri Bakanlığında çalışan komünistleri listeledi. Bu listeye '205' dendi. McCarthy'nin konuşmasıyla komünizm, ABD'de önemli bir problem hâline geldi. McCarthy konuşmalarına devam etti.

McCarthy'nin bu konuşmaları üzerine Amerika Senatosunda Tydings Komitesi kuruldu. Komitenin amacı, Amerika'ya ihanet edenlerin araştırılmasıydı. McCarthy bazı çalışanlara 'Rus ajanı' yaftası attı. Hatta sinema oyuncusu Charlie Chaplin'i de komünist olmakla suçladı. McCharty iyi bir konuşmacıydı ama komünist olarak suçladığı insanların komünist olduğuna dair somut bir kanıtı yoktu. Birçok insan, McCarthy'nin ithamları yüzünden işinden oldu. McCarthy'nin bu listesi ve konuşmaları, ayrımcılık olarak eleştirilse de, halk tarafından desteklendi.

1950 seçimlerinde %54.2 oy aldı. McCarthy'nin antikomünistlere açtığı savaş destek buldu. Bunlardan biri Katolik topluluğu, diğeri Kennedy ailesiydi. 1952 seçimlerinde tekrar Senato'ya seçildi. 1953'te Senato Araştırma Alt Komitesi başkanı oldu. Bu dönemde saldırılarını orduya yöneltti.

Fakat McCarthy'nin komünizm karşıtlığı 1954'te azaldı. Cumhuriyetçilerin de oylarıyla Senatodan uzaklaştırıldı. McCarthy bu tarihten sonra siyasetten uzak bir yaşam sürdü. 2 Mayıs 1957'de öldü.