Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Joseph Goebbels

Joseph Goebbels


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler

Joseph Goebbels Yazıcıya Gönder
Paul Joseph Goebbels, 29 Ekim 1897'de Düsseldorf yakınlarındaki Rheydt kasabasında doğdu. Hıristiyan inancıyla eğitim veren Gymnasium'da okudu. Ailesi onun Katolik papazı olmasını istemekteydi. Kendisi de bunu düşündü, fakat Bonn, Würzburg, Freiburg ve Münih Ludwig Maximilian üniversitelerinde Edebiyat ve Tarih okudu. Sağ ayağı sol ayağından üç buçuk santim kısa olduğu için askere alınmadı. Büroda çalışmaya başladı. 1921'de Heidelberg Üniversitesi'nde doktora yaptı. Sonra eve döndü ve özel öğretmen olarak çalışmaya başladı. Bir yandan gazetecilik yaptı. Bu dönemde Yahudilere ve modern dünyaya karşı hoşnutsuzluk duymaya başladı. Bankada çalışmak zorunda kaldı. Fakat 1923'te bankadan çıkarıldı ve Rheydt'e döndü. Bu dönemde okuduğu Marks'tan, Engels'ten etkilendi.

Goebbels 1924'te Nazi Partisi‘yle ilgilenmeye başladı. Hitler'in karizmasından ve inançlarına bağlılığından etkilendi. Nazi Partisi'ne girdi. Üyelik numarası 8.762'ydi. Kısa zamanda yeteneği ve zekâsıyla parti içinde hızla yükseldi. NSDAP'ın Rheinland-Kuzey bölgesinden sorumlu idari amirlik yaptı. Bu görevi sırasında propaganda yeteneklerini sonuna kadar kullandı. Nazi gazeteleri üzerinden yerel sosyalist ve komünist partilerle mücadele etti. Nationalsozialistische Briefe gazetesinin yazı işleri müdürlüğünü üstlendi. Ekim 1926'de NSDAP'ın Berlin Brandenburg Gau yöneticisi ve Der Angriff gazetesinin yayın yönetmeni oldu.

Goebbels 20 Mart 1928'de parlamentoya girdi. 1933'te Naziler iktidara gelince, 13 Mart 1933'te Propaganda Bakanı oldu. İlk iş olarak Yahudilerle Nazi karşıtı yazarlar tarafından yazılmış tüm kitapları Berlin'in Bebel Meydanı'nda yaktırdı. Almanya‘daki bütün haber kaynakları üzerinde tam kontrol sağlamaya başladı. Coşkulu ve enerjik hitabet yeteneği, seɾt antisemitik görüşleri ve kitlesel propagandanın 'Büyük Yalan' olarak bilinen tekniğini kullanmadaki ustalığıyla sivrildi. Temel felsefesi, 'Öyle bir büyük yalan söyle ki, herkes inansın.' oldu.

Goebbels, çeşitli propagandalarla asıl düşünceleri ustalıkla gizleme kabiliyetini kullanarak bütün insanları uyuttu ve 'Büyük Yalanı' bütün dünyaya mükemmel bir şekilde tanıttı. Sermaye desteğiyle basın yayın kuruşlarını eline geçirmeye ve stratejik ve etkili propaganda yöntemlerini kullanarak halkı etkisi altına almaya çalıştı.

Polis sayısını ve yetkilerini artırdı. İstihbarat teşkilatını güçlendirdi. Medyayı kontrol ederek muhtemel tüm eleştirileri bertaraf etti. Özellikle Hitler'i yiğit, yürekli, halktan biri, Alman halkı ve ülke toprakları için canını vermeye hazır biri gibi gösterdi.

II. Dünya Savaşı'nın ilk ve en istekli savunucularından olan Goebbels, Alman halkını büyük ölçekli bir askerî çatışmaya hazırlamak için elinden gelen her şeyi yaptı. II. Dünya Savaşı sırasında diğer Nazi liderleri ile değişen ittifaklar kurarak gücünü ve nüfuzunu artırdı. Reich Kültür Odası ve Reich Kültür Senatosu Başkanlığını yürüttü. 1942'de Büyük Berlin bölgesi Reich Savunma Komiseri oldu. 1943'te Hava Savaşı Sivil Savunma Önlemleri Reich Müfettişi oldu. Goebbels savaşın son yıllarında ilan edilen topyekûn savaş projesinin mimarlığını da yaptı.

Goebbels son ana kadar Hitler'le Berlin'de kaldı. Hitler'in intihar etmesinin ardından bir günlüğüne Üçüncü Reich‘ın Şansölyeliğini yaptı. Son saatlerinde karısı Magda Goebbels önce altı çocuğunu zehirleyerek öldürdü. Kısa süre sonra Goebbels önce karısını sonra da kendisini vurdu ve 1 Mayıs 1945'te öldü. Karısının ve kendisinin cesetleri vasiyeti üzerine yakıldı. Goebbels, dünya tarihine, 6 milyon Yahudi'nin öldürülmesinin sorumlularından olan, en iyi reklamcı olarak geçti.