Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Jiang Qing

Jiang Qing


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Jiang Qing Yazıcıya Gönder
Li Shumeng adıyla 19 Mart 1914'te, Çin'in Şantung eyaletinin Zuçeng şehrinde doğdu. Hayatı boyunca birçok isim kullandı. Ailesinin kendisine verdiği isim Li Jinhai'ydi. İlkokulda Li Yunhe adını aldı. Sahne adı Lan Ping'di. Jiand Qing adını devrimci hareket esnasında, takma ad olarak kullandı.

On iki yaşında babasını kaybedince bir sigara fabrikasında işçi olarak birkaç ay çalıştı. İki sene sonra Jinan'a taşındı ve orada tiyatro ve drama okuluna kaydoldu. Yetenekli olduğu anlaşılınca, öğretmenleri tarafından seçilerek Pekin'e gönderildi.

1931 ila 1933 arasında Qingdao Üniversitesi'nde okudu. Orada fizik öğrencisi Yu Qiwei'yle tanıştı. Qiwei, gizli bir örgüt olan Komünist Parti'nin bir üyesiydi. Çift beraber yaşamaya başladı ve Qing, Kültürel Komünist Cephe'ye girdi. Burada sanatçılar, yazarlar ve aktörlerle tanıştı. Şubat 1933'te Çin Komünist Partisi'nin gençlik koluna katıldı. Fakat Yu tutuklanınca, Jinan'a, evine ve drama okuluna geri döndü. Gizli örgütte kurduğu bağlar sayesinde Şangay Üniversitesi'nde edebiyat dersleri vermeye başladı.

Eylül 1934'te Şangay'daki politik aktiviteleri dolayısıyla tutuklandı, ama üç ay sonra salındı. O esnada Yu da hapisten çıkarılmıştı. Qing Pekin'e dönerek Yu'yla bir araya geldi ve çift tekrar beraber yaşamaya başladı.

Qing Mart 1935'te Şangay'a döndü ve 'Lan Ping' adıyla profesyonel olarak oyunculuk yapmaya başladı. Birçok filmde rol aldı.

13 Ağustos 1937'de Japon orduları Şangay'ı işgal etmeye başladı. Bu durum film endüstrisini mahvetti. Qing, önce Şian şehrine, sonra devrime katılmak ve işgale karşı çıkmak amacıyla Yanan'daki Çin Komünist karargâhına gitti. Kasım 1937'de, Marksist-Leninist bir kurum olan Karşı-Japonya Askerlik ve Siyaset Üniversitesi'ne kaydoldu. Qing burada drama okutmanlığı yaptı, opera ve tiyatro temsillerinde oynadı. Bu dönemde Mao Zedong'la yakınlaştı. Mao Zedung'un, Qing'den iki kat daha yaşlı olması, Qing'in devrime katılmadan evvel burjuva bir hayat yaşaması, Mao'nun ¬He Zizhen'le hâlen evli olması ve bu evliliğinden de beş çocuğunun olması, Zedong-Qing ilişkisini skandallaştırdı.

Zedong henüz ilk eşinden boşanmadan, 28 Kasım 1938'de Qing'le evlendi. Qing, evlilik sözleşmesi gereği gözlerden uzak bir hayat yaşamaya başladı. Çiftin 1940'ta Li Na adlı bir kızları oldu.

1949'da Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu ve Qing first lady oldu. Kültür Bakanlığının Propaganda Dairesinde film yönetmeni olarak çalıştı ve filmleri denetlemeye başladı. 1958'de Büyük İleri Atılım adlı ekonomik bir kampanya düzenlendi. Qing, Çin medyası ve edebiyatını politik propaganda malzemesi olarak kullanmaya başladı. Bu tarihten sonra Çin'deki tüm sanatsal etkinlikler baskı altına alındı; geleneksel Çin tiyatrosu ve edebiyatı yasaklandı ve sadece devrimci çalışmalara müsaade edildi.

Qing, 1966'da, Merkez Kültür Devrimi Grubu'nun başına atandı ve aktif bir politik figür oldu. 1969'da, Çin Komünist Partisi'ni yöneten yirmi kişilik grup olan politbüroya alındı.

Mao bu dönemde öğrencileri ve gençleri, Kızıl Muhafızlar adı altında örgütlemeye başladı. Amacı, bu grubu Çin Komünist Partisi içerisindeki revizyonistlere saldırtmaktı. Komünizm tehlike altındaydı ve yükselmekte olan seçkin zümre ortadan kaldırılmalıydı. Qing, bu dönemde, Mao Zedung'u ve Halkların Özgürlük Ordusu'nu yüceltmek için sekiz adet sanatsal çalışma yaptı. Geleneksel Çin operasının temasını ve müziklerini devrimci ve modern bir anlayışla yeniden yorumladı. Yazdığı operadaki iyi karakterleri çiftçi, işçi ve devrimci asker olarak; kötü karakterleri de aristokrat ve devrim karşıtı olarak belirledi.

Mao ve Qing 1973'te boşandı. Mao 6 Eylül 1976'da kalp krizinden öldü. Qing, 6 Ekim 1976'da, 'Dörtlü Çete' adlı, Mao'nun yaşarken kurduğu ve Qing'in de üyesi olduğu örgütün, kansız bir darbe yaparak Hükûmet'i ele geçireceği suçuyla, diğer örgüt üyeleriyle beraber tutuklandı. Qing Qincheng Hapishanesi'ne gönderildi ve orada dört yıl hapis yattı. Dörtlü Çete üyelerinin tutuklanması, Çin halkınca alkışlandı.

1980'de Dörtlü Çete davası başladı. Davalar televizyondan yayımlandı. Dava sonunda Qing ölüme mahkûm edildi. Fakat 1983'te idam hükmü ömür boyu hapis cezasına çevrildi. 14 Mayıs 1991'de, gırtlak kanseri dolayısıyla tedavi olduğu hastanenin banyosunda kendini asarak intihar etti.