Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - İslam Kerimov

İslam Kerimov


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Devlet başkanları

İslam Kerimov Yazıcıya Gönder
İslam Abduğanıyeviç Kerimov 30 Ocak 1938'de, Taşkent'te doğdu. Biyolojik babası belirsizdir. Bu bakımdan yetimhanede okudu. 1955'te liseyi bitirdi. 1960'ta Merkez Asya Politeknik Enstitüsü'nün (şimdiki Taşkent Devlet Teknik Üniversitesi) Makine Mühendisliği Bölümünden mezun oldu. Özbek Sovyet Sosyalist Cumhuriyeti'nde Su Kaynakları Bakanlığında çalışmaya başladı. 1967'de ise Taşkent Devlet Ekonomi Üniversitesi'nde Ekonomi yüksek lisansı yaptı.

1966 ila 1986 yılları arasında Özbek Devlet Planlama Teşkilatının çeşitli kademelerinde çalıştı. 1989'da Özbekistan Komünist Partisi'nin sekreterliğini üstlendi. 1991'de, Sovyetler Birliği'nin yıkılmasından sonra bağımsız olan Özbekistan'ın devlet başkanı oldu. 1995'te ve 2002'de yapılan seçimlerde seçilerek yeniden devlet başkanı oldu. Özbek Anayasası'nda bir ismin iki dönemden fazla seçilmesi yasak olduğu hâlde Kerimov 2007 ve 2015 seçimlerinde tekrar seçildi. ABD bu seçimleri adil, özgür ve şeffaf olmamakla eleştirdi.

Kerimov 1990'dan itibaren basın özgürlüğünü sınırlamaya başladı. Kasım 1990'da, Özbekistan Yüksek Sovyeti, aldığı bir kararla Bakanlar Kurulunu lağvetti ve hükûmet görevlerini Kerimov'a bağlı bir kabineye verdi. Ağustos 1991'de bir darbe girişimi oldu ve Kerimov Sovyetler Birliği Komünist Partisi'nden istifa etti.

Kerimov bu tarihten sonra muhalefeti bastırıp rakiplerini engellemeye başladı. Birlik Hareketi ve Birlik Partisi'ni yasakladı. Böylelikle seçimlerde yer alacak olan rakiplerinden kurtuldu. Seçimden sonra Erk Demokrasi Partisi'nin mal varlığına el koydu ve Erk gazetesi kapatıldı. Muhaliflerin bir kısmı yurt dışına kaçtı. Ülkede kalan muhalifler Kerimov tarafından çeşitli ithamlarla tutuklandı.

Kerimov, kendisine karşı olan insanları sindirmek için birtakım hilelere başvurdu. Şubat 1999'da, Taşkent'in altı noktasında patlama meydana geldi. Patlama sonrasında Hükûmet muhalifleri suçladı ve yüzlerce kişi tutuklandı. Erk Partisi lideri Muhammed Salih on beş yıla mahkûm edildi, ülkeden kaçıp Norveç'e sığındı. Mayıs 2005'te yeni bir patlama yaşandı. Muhafazakâr yirmi üç iş adamı haksızca yargılanıp tutuklanması, bir isyana yol açtı ve Hükûmet'in silahlı müdahalesi neticesinde Andican şehrinde iki yüze yakın sivil hayatını kaybetti. Bu olay sonrasında ABD ve Batı ülkeleri Kerimov'u eleştirirken, Rusya ve Çin destekledi. Kerimov kendisini destekleyen ülkelerle diplomatik ilişkiyere ağırlık verdi. Rusya bu durumdan istifade ederek Özbekistan'la birtakım stratejik antlaşmalar imzaladı.

Kerimov Özbekistan İslami Hareketi'ni ve Hizb-ut Tahrir Örgütü'nü terörist ilan edip bu iki partiye karşı bir örgütlenme başlattı. Hükûmet 1991 ila 2004 arasında 7.000 Özbek vatandaşını aşırı İslamcı oldukları gerekçesiyle hapsetti. İslami düşünceler, Vahabilikle alakası olmamasına rağmen 'Vahabicilik' olarak etiketlendi. Kişisel hayatında İslam'ı yaşayan Müslümanlar da hedef tahtasına kondu ve tutuklandı.

Ağustos 2016'da beyin kanaması dolayısıyla hastaneye kaldırılan İslam Kerimov, 2 Eylül 2016'da öldü.