Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Irma Grese

Irma Grese


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Irma Grese Yazıcıya Gönder
Irma Ida Ilse Grese, 7 Ekim 1923'te, Weimar Cumhuriyeti'nin Wrechen bölgesinde doğdu. 1938'de, on beş yaşındayken okulu bıraktı. Kendini Nazi ülküsüne adadı ve hemşire olmaya çalıştı. Daha sonra Hitler Gençliği ve Alman Kız Birliği adlı örgütlerle ilgilenmeye başladı. On sekiz yaşına geldiğinde SS Kadın Yardımcılar'ın eğitimine katıldı ve 1942'de Ravensbrück toplama kampında çalışmaya başladı.

Mart 1943'te Auschwitz-Birkenau toplama kampına nakledildi ve orada gardiyanlık yapmaya başladı. 1944'te kadınlara verilen ve ikinci en üst rütbe olan Rapportführerin rütbesine yükseltildi. Auschwitz'de gaz odalarına esir topladı. 1945 başlarında Auschwitz'ten Ravensbrück'e, Mart 1945'te ise çok sayıda esirle birlikte Ravensbrück'ten Bergen-Belsen kadın toplama kampına nakledildi. 17 Nisan 1945'te İngiliz Ordusu tarafından, kaçmaya çalışıp kaçamayan diğer SS personelleriyle birlikte yakalandı.

Grese, Belsen davasında savaş suçundan yargılanan kırk beş kişiden biriydi. Dava Lüneburg'da, İngiliz askerî yargısına göre yürütüldü. Grese, kamplardaki esirleri öldürmekle ve onlara kötü muamele etmekle suçlandı. Hayatta kalan esirler detaylı bilgiler vererek Grece aleyhinde tanıklık etti. Grese'in pek çok kadını kırbaçladığı iddia edildi. Dava süresince Grece, medya tarafından 'Güzel Canavar' olarak lanse edildi. Dokuz hafta süren dava sonucunda Grese'in asılarak idamına karar verildi. Grese temyiz istedi ama bu isteği reddedildi. Johanna Bormann ve Elizabeth Volkenrath'la beraber idamına karar verilen üçüncü kadındır.

Grese idam edilirken Nazi şarkıları söyledi. Hamelin Hapishanesi'nde, 13 Aralık 1945'te darağacına çıkarılıp infazı gerçekleştirildi.

Grese'in hayatı 2003'teki Out of the Ashes ve 2005'teki Pierrepoint filmlerine konu oldu.