Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9147
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Ilse Koch

Ilse Koch


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Diğer

Ilse Koch Yazıcıya Gönder
22 Eylül 1906'da, Almanya'nın Dresden şehrinde doğdu. On beş yaşında muhasebe eğitimi veren bir okulda eğitim aldı. Mezun olunca muhasebe elemanı olarak çalışmaya başladı. 1932'de, yükselişe geçen Nazi Partisi'ne üye oldu. Birkaç arkadaşı vasıtasıyla 1934'te Karl Otto Koch'la tanıştı. 1936'da Berlin yakınlarındaki Sachsenhausen toplama kampında gardiyan ve sekreter olarak çalışmaya başladı. Nişanlısı Koch bu kampın komutanıydı. Koch'la aynı yıl evlendi. Otto Koch, Buchenwald toplama kampının komutanlığına atanınca, o da Buchenwald'a gitti.

Ilse Koch, bu toplama kampında korkunç deneyler yapmaya başladı. Dövmesi olan esirleri alıp dövmeli kısımlarını yüzdü ve öldürdü. Esirleri hapsetmek için 1940'ta kapalı bir spor salonu inşa ettirdi. Otto Koch 1941'de Lublin'e tayin edildi ve Majdanek toplama kampının kurulmasına yardım etti. Ilse Koch 1943'e kadar Buchenwald'da kaldı.

Weimar Hükûmeti için çalışan ve Buchenwald'ı gözetlemekle sorumlu tutulan SS polisi Josias von Waldeck-Pyrmont'un emri üzerine Ilse Koch ve Otto Koch, zimmete para geçirme ve esirleri öldürerek onların tanıklık yapmasını engelleme suçlarından tutuklandı.

Ilse Koch 1944'e kadar tutuklu kaldı, aleyhindeki kanıt eksikliği nedeniyle salındı. Fakat Otto Koch, Münih'teki SS Adliyesi'nde ölüme mahkûm edildi ve infazı 5 Nisan 1945'te gerçekleştirildi. Bunun ardından Ilse Koch, Ludwigsburg'daki ailesinin yanına gitti. 30 Haziran 1945'te ABD Hükûmeti tarafından tutuklandı.

Koch ve otuz suçlu, 1947'de, Dachau'daki Amerikan Mahkemesi'ne çıkarıldı. Koch, Buchenwald'daki cinayetlere katılmak ve suça yardım ve yataklık etmek suçlarından yargılandı. Sekiz aylık hamile olduğunu söylemesine rağman ceza almaktan kurtulamadı ve 19 Ağustos 1947'de ömür boyu hapse mahkûm edildi. İşlediği suçlara dair ikna edici deliller olmaması sebebiyle, Amerika Bölgesi Askerî Valisi Lucius D. Clay, Koch'un ömür boyu hapis cezasını 8 Haziran 1948'de dört yıla indirdi. Fakat kamuoyunun buna tepki göstermesi neticesinde 1949'da yeniden tutuklanıp Batı Almanya Mahkemesi'nde yargılanmaya başlandı.

27 Kasım 1950'da başlayan bu dava yedi hafta sürdü. İki yüz elli tanık sorguya çekildi; elli tanık Koch'un suç işlediğini savundu. Koch mahkeme salonunda bayılınca, dava önce Aralık 1950, sonra da 11 Ocak 1951 tarihine ertelendi. Dört tanık, insan derisinden yapılma abajurlar için öldürülen dövmeli esirlerin Kosh tarafından seçildiğini gördüklerini ifade etti. Fakat insan derisinden yapılma abajurlar veya başka nesneler bulunamadığından, dava düştü.

15 Ocak 1951'de mahkeme, dosya uzunluğu 111 sayfayı bulan bu dava hakkında son hükmü verdi. Cinayete azmettirme, cinayete teşebbüse azmettirme, insan bedenine ciddi şekilde zarar verme suçuna azmettirme suçlarından 15 Ocak 1951'de ömür boyu hapse mahkûm edildi ve tüm yasal haklarından mahrum bırakıldı. Koch bu kararı temyize gönderdi ama Federal Anayasa Mahkemesi kararı 22 Nisan 1952'de onadı. Koch Uluslararası İnsan Hakları Mahkemesi'ne de başvurdu ama bir netice alamadı. 1 Ekim 1967'de kendini asarak intihar etti.