Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - II. Leopold

II. Leopold


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Hükümdarlar

II. Leopold Yazıcıya Gönder
Louis Phillippe Marie Victor, 9 Nisan 1835'te, Kral I. Leopold'un ikinci karısının ikinci çocuğu olarak, Belçika'nın başkenti Brüksel'de doğdu. On beş yaşındayken annesini kaybetti. 22 Ağustos 1853'te, on sekiz yaşındayken, Avusturyalı Marie Henriette'le evlendi. Bu evliliğinden üç kızı, bir oğlu oldu; fakat oğlu dokuz yaşında zatürreden öldü. Leopold, oğlunun ölümüne, bir erkek vâris kaybetmenin verdiği sıkıntıyla çok üzüldü. Bir erkek evlat sahibi daha olmak arzusuyla Marie Henriette tekrar hamile kaldı ama bir kız çocuğu doğurdu. Leopold bu durumu kaldıramadı ve çift boşandı.

Leopold doğduğu andan itibaren tahtın tek vârisiydi; zira kendisinden evvel doğan evvel erkek kardeşi Louis Philippe yine kendisi doğmadan ölmüştü. Dokuz yaşına geldiğinde Brabant Dükü unvanını aldı ve orduya deniz teğmeni olarak atandı. 1855'te Belçika Senatosu'na katıldı. Ordudaki hizmetlerinden dolayı 1865'te korgeneral rütbesine yükseltildi.

Siyasete katıldığı andan itibaren Belçiya'yı ve ülkenin ticaretini geliştirmekle uğraştı. Kolonilerin sayısını artırmayı hedefledi. Bu hedef doğrultusunda 1854 ila 1865 arasında Hindistan'a, Çin'e, Mısır'a ve Akdeniz'e kıyısı olan Afrika ülkelerin seyahat etti. Babası 10 Aralık 1865'te ölünce, Leopold otuz yaşında tahta fiilen geçmiş oldu.

Leopold'un hükümdarlığı süresince bazı sosyal değişiklikler yasallaştı. İşçi haklarıyla ilgili düzenlemelere gidildi. Çocuk işçi çalıştırmak yasaklandı. Pazar günleri tatil edildi. İş kazaları neticesinde tazminat ödenmesi kararlaştırıldı.

15 Kasım 1902'de İtalyan anarşist Gennaro Rubino tarafından öldürülmeye çalışıldı, fakat bu saldırıdan sağ kurtuldu.

1884-85'te düzenlenen Berlin Konferansı'nda Kongo Bağımsız Devleti'nin kurulmasını sağladı ve bu devletin sahibi oldu. Fakat Kongoluların refahı için uğraşmak yerine o toprakları sömürmeye başladı ve Kongo'nun doğal kaynaklarını sömürerek büyük bir servet edindi. Fil dişi ihraç etti. O dönemde dünyada kauçuk talebi yükselişe geçti. Buradan kazandığıyla yetinmeyen II. Leopold, kauçuk ticaretine atıldı. Berlin Konferansı hükümlerini çiğneyerek sıkı bir koloni hâkimiyeti uyguladı ve yerli halkı zorla çalıştırdı. Yeterli kauçuk toplayamadığı gerekçesiyle işçileri dövdü, sakat bıraktı veya öldürdü. Ölü sayısı bir ila on beş milyon arasında değişmektedir.

Leopold'un koloni hâkimiyeti süresince milyonlarca Kongolu öldü. Bu durum 20. yüzyıl başında uluslararası bir skandal hâline geldi ve Belçika Hükûmeti, 1908'de Leopold'dan koloni yönetimini bırakmasını istedi.

II. Leopold 17 Aralık 1909'da öldü.