Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - II. Elizabeth

II. Elizabeth


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Hükümdarlar

II. Elizabeth Yazıcıya Gönder
Elizabeth Alexandra Mary, 21 Nisan 1926'da, Baba tarafından dedesi Kral V. George'un hâkimiyetindeki Britanya Krallığı'nda, Londra'da, tahtın üçüncü vârisi olarak doğdu. Babası, Kral'ın ikinci oğlu York Dükü George'tur. (Tahta geçince VI George unvanını almıştır.) Annesi York Düşesi Elizabeth'tir. Elizabeth ismini annesinden, Alexandra ismini dedesi V. George'un annesinden, Mary ismini de V. George'un karısından, yani babaannesinden almıştır. Tek kardeşi Prenses Margaret'tir; 2002 yılında ölmüştür.

Elizabeth ile Margaret, evde, annesi ve mürebbiyesinin gözetimi altında, tarih, dil, edebiyat ve müzik odaklı bir eğitimden geçti. Mürebbiye Marion Crawford, iki prensesin çocukluk yıllarını 1950'de basılan 'Küçük Prensesler' adlı kitapta anlattı. Elizabeth, sonraki yıllarda Henry Marten'den parlamento tarihi dersleri aldı ve Fransız bir mürebbiyeden Fransızca öğrendi.

V. George'tan sonraki taht sırası, önce ilk oğlu Edward'a, sonra ikinci oğlu George'a, sonra da ikinci oğlunun kızı Elizabeth'e aitti. Kral'ın 1936'da ölmesi ve amcası Edward'ın III. Edward olarak tahta çıkmasından sonra, Elizabeth, tahtın ikinci vârisi oldu. III. Edward bir sonraki yıl tahttan çekildiğini beyan edince, Elizabeth, babasından sonraki tek vâris oldu.

Eylül 1939'da İngiltere, II. Dünya Savaşı'na girdi ve iki prenses 1939 yılının sonuna kadar İskoçya'da kaldı. 1939'da, henüz on üç yaşındayken, evleneceği Philip Mountbatten ile mektuplaşmaya başladı ve 9 Temmuz 1947'de, yirmi bir yaşındayken, Edinburgh Dükü ve Yunanistan ve Danimarka Prensi Philip Mountbatten'la nişanladı. 20 Kasım 1947'de de evlendi.

Elizabeth ile Philip'in ilk evladı Prens Charles, 14 Kasım 1948'de dünyaya geldi. 1950'de ise Prenses Anne doğdu. Kral IV. George 1951'de ölünce Elizabeth tahta geçti ve 2 Haziran 1953'te taç giydi. Önce 'Mountbatten Hanedanı' olan kraliyet ailesinin adı, İngiliz geleneklerince 'Winsdor Hanedanı' olarak değiştirildi; ama 1960'ta alınan bir kararla, hanedanın adı 'Mountbatten-Winsdor' olarak belirlendi ve doğan erkek çocuklar, gerektiği hâlde, bu soyadını kullanmaya başladı.

Çift, yedi ay süren bir dünya turuna çıktı. Kraliçe, ziyaret ettiği ülkelerde yoğun kalabalıkların ilgisini topladı. 1960'larda ve 1970'lerde, İngiliz kolonisi olan yirminin üzerindeki Afrika ve Karayip devleti bağımsızlığını ilan etti. Çiftin iki oğlu daha oldu: Prens Andrew 1960'ta, Prens Edward'sa 1964'te doğdu. II. Elizabeth 1976'da Kanada Montreal Olimpiyatları'nın açılışını yaptı. 1992 yılında birçok talihsizlikle karşılaştı: Martta oğlu Prens Andrew'la gelini Sarah ayrıldı; ağustosta kızı Prenses Anne ile damadı Kaptan Mark Phillips boşandı; Almanya ziyareti sırasında Dresden'de, öfkeli göstericilerin yumurtalı saldırısına uğradı ve kasım ayında Winsdor Kalesi'nde yangın çıktı. 1997'de, gelini Diana, Paris'teki bir araba kazasında öldü.

II. Elizabeth, 2002'de kendi kraliçeliğinin ellinci yılını, 2012'de de altmışıncı kutladı. 2012'de Londra Paralimpik Yaz Olimpiyatları'nın açılışını gerçekleştirdi.