Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Abdülfettah es-Sisi

Abdülfettah es-Sisi


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Siyasetçiler Cumhurbaşkanları

Abdülfettah es-Sisi Yazıcıya Gönder
Abdülfettah Said Hüseyin Halil es-Sisi 19 Kasım 1954'te Kahire'de doğdu. 1977'de Mısır Harp Okulu'ndan mezun oldu. Mekanize piyade olarak çalışmaya başladı. Tanksavar ve havan topu kullanımında uzmanlaştı. Riyad'da Mısır'ın askerî ataşeliğini yaptı. 1987'de Mısır Komuta ve Kurmay Subay Akademisi'ne, 1992'de Britanya Genel Komuta ve Kurmay Subay Akademisi'ne, 2006'da ise Amerika Kara Harp Akademisi'ne girdi. 2008'de İskenderiye'de, Kuzey Askerî Bölgesi Komutanı oldu. Sonra Askerî İstihbarat ve Keşif Direktörlüğü yaptı.

Mısırlı askerlerin, tutuklanan kadınları zorla bakirelik testine tabi tutmasıyla suçlandı. Sisi, bu uygulamanın, kızların tacizden korunması ve askerlerle memurların taciz iftirasına maruz kalmaması için yapıldığını açıkladı.

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, Sisi'yi, Ağustos 2012'de, Mısır Silahlı Kuvvetleri Genelkurmay Başkanlığına atadı. Sisi, Savunma Bakanlığı görevini de üstlendi. Bu dönemde Sisi'nin genelkurmay başkanı olduğu Mısır ordusunun Müslüman Kardeşler Cemiyeti tarafından kontrol edildiği iddia edildi, fakat Sisi bu iddiayı yalanladı. 27 Ocak 2014'te mareşalliğe yükseltildi. Daha sonra Başbakan Yardımcısı yapıldı.

30 Haziran 2013'te Mısır'da kitlesel gösteriler yapılmaya başlandı. On milyonlarca Mısırlı sokaklara dolarak Mursi'nin indirilmesi gerektiğini savundu. Mısır genelinde çatışmalar başladı. Mısır ordusu bir televizyon yayını üzerinden, ülkenin politik partilerine, kırk sekiz saat içerisinde Mursi karşıtı gösterilerde bulunan halkın taleplerine cevap vermesi gerektiğini, aksi halde Hükûmet'e darbe yapılacağını belirtti.

Verilen süre dolunca ve halkın talepleri karşılanmayınca, Mısır ordusu 3 Temmuz 2013'te Hükûmet'e darbe yaptı.

24 Temmuz 2013'te Sisi, terörizmi bitirmek amacıyla Mısır ordusu ve polisine bağışta bulunulması gerektiği çağrısında bulundu. Mısır Hükûmeti ve Tamarod Hareketi bu çağrıyı desteklerken, Müslüman Kardeşler Cemiyeti, Selefi çizgideki Işık Partisi, İslamcı çizgideki Güçlü Mısır Partisi ve liberal çizgideki 6 Nisan Gençlik Hareketi bu çağrıyı reddetti.

Sisi komutasındaki Mısır Silahlı Kuvvetleri ve polis güçleri, Rabiatü'l-Adeviye Meydanı'ndaki Mursi destekçilerine ve Müslüman Kardeşler Cemiyeti üyelerine Ağustos 2013'te ateş açtı ve bu silahlı eylem sonrasında 638 kişi öldü. Rabia işareti bu çatışmadan sonra darbe karşıtlarının özgürlük sembolü hâline geldi. Mısır Mahkemesi 24 Mart 2014'te Müslüman Kardeşler Cemiyeti'nin 529 üyesini ölüme mahkûm etti.

26 ve 28 Mayıs 2014'te cumhurbaşkanlığı seçimleri yapıldı ve Sisi %96 oy alarak cumhurbaşkanı seçildi.

Suudi Arabistan'ın Riyad şehrinde 55 ülkenin katılımıyla ABD-Arap ve İslam Ülkeleri Zirvesi gerçekleşti. Ardından, İtidal Uluslararası Radikal Düşünceyle Mücadele Merkezi açıldı. Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz, ABD Başkanı Donald Trump ve Mısır Cumhurbaşkanı Sisi açılış için dünyayı temsil eden küreye ellerini koydu. Bu poz basında çokça yer aldı.

Askerî darbenin ardından Mısır ile Türkiye arasındaki ilişkiler gerginleşti. Türkiye Cumhuriyeti Hükûmeti Mısır'daki askerî müdahaleyi 'darbe' olarak, Sisi'yi de 'tiran' olarak niteledi. Sisi, Türkiye'nin Mısır'ın içişlerine karışmaması gerektiğini belirtti. 2016'da T.C. Hükûmeti, Mısır'daki durumun ekonomik anlamda iş birliği yapmak için engel teşkil etmediğini kaydetti. Mısır ise bu durumu olumlu karşılayarak, Türkiye'nin Mısır Hükûmeti'ni kabul etmesini istedi.