Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hunad Hatın

Hunad Hatın


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Tarihî kişilikler

Hunad Hatın Yazıcıya Gönder
I. Alaeddin Keykubad'ın ikinci karısı, II. Gıyaseddin Keyhüsrev'in annesidir. Hunad Hatun, Hunat Hatun ve Hunad Mahperi Hatun olarak da bilinmektedir.

Hunad Hatun'un babası, Antalya yakınındaki Kalanoros (Alanya) Kalesi'nin hâkimi Kir Fard'dır. Amcası, Alara Kalesi'nin hâkimidir.

I. Alaeddin Keykubad Alanya'yı kuşatınca, Kir Fard, kendisine bir mektup gönderdi ve onunla bir antlaşma yapmak istedi. I. Alaeddin Keykubad bu teklifi kabul etti ve Kir Fard'ın ailesinden birinin Keykuban'ın akrabası olmasını istedi. Bunun üzerine Kir Fard, kızını I. Aleaddin Keykubad'la evlendirdi. Kir Fard'a da hediye olarak Akşehir mülk olarak verildi.

Hünad Hatun'un evlenmeden önceki adı Prenses Destina'ydı. Evlendikten sonra 'Mahperi' ismini aldı. Kendisine verilen Huand (Hont) unvanı, Farsçada 'efendi' ve 'büyük hatun' anlamlarına gelmektedir. Bu söz, halk arasında 'Hunat'a çevrilerek asıl ismin yerine geçti. Hunad Hatun, I. Alaeddin Keykubat'ın ölümüne kadar Hristiyan kaldı.

I. Alaeddin Keykubad ilk evliliğini, Eyyubi Hükümdarı Melik Adil'in kızı Melike Adile'yle yapmış ve bu evlilikten ikisi kız ve ikisi oğlan olmak üzere dört çocuğu olmuştu. Hunad Hatun, I. Alaeddin Keykubad'ın ikincisi karısıdır. Hunad Hatun'un hayatının büyük bölümü Kayseri'de, Keykubadiye Sarayı'nda geçti. Oğlu II. Guyaseddin Keyhüsrev dünyaya geldi.

I. Alaeddin Keyhüsrev, 1237'de, ilk eşinden olma oğlu İzeddin Kılıçarslan'ı veliaht ilan etti. Fakat I. Alaeddin Keyhüsrev'in Mayıs 1237'de zehirlerek öldürüldü. Böylelikle Sultan'ın iki eşi arasında, kendi oğullarını devletin başına geçirmek üzere büyük bir mücadele başladı. Dönemin vezirleri ve emirlerinin yardımıyla mücadeleyi Hunad Hatun kazandı ve Anadolu Selçuklu Devleti'nin tahtına II. Gıyaseddin Keyhüsrev geçti. Melike Adile Ankara Kalesi'nde, oğulları Borgulu Kalesi'nde öldürüldü; kızları ise Anadolu'dan uzaklaştırıldı.

Hunad Hatun, oğlunun saltanatı başlarında Müslüman oldu ve kendini hayır işlerine adadı. Kayseri'de kendi adını taşıyan bir külliye yaptırdı. Hunad Hatun kimi tarihçilere göre, Sultan'ın şüpheli biçimde ölmesinin ardından bağlayan taht mücadelesinin daha inandırıcı olması amacıyla Müslüman olmuştur.

1243'te, Moğollar Kayseri'yi ele geçirdiğinde, gelini Gürcü Hatun ve torunu Selçuk Hatun'la birlikte kaçarak Adana'da küçük bir Ermeni Krallığı'na sığındı, ancak Ermeniler tarafından Moğollara teslim edildi.