Toplam yaşam öyküsü sayısı: 9136
Kullanıcı GirişiKategoriler
Yeni eklenenler
Popüler yaşam öyküleri

Ana sayfa - Hideki Tojo

Hideki Tojo


Share Paylaş


Tavsiye et


Meslek: Başbakanlar Askerler

Hideki Tojo Yazıcıya Gönder
30 Aralık 1884'te, Japonya'nın Tokyo şehrinin Chiyoda bölgesinin Kojimachi mahallesinde doğdu. Meiji dönemindeki eğitim anlayışına göre yetiştirildi. Bu anlayışa göre her erkek çocuk, asker doğardı; savaş, dünyanın en güzel işiydi; onurlu bir Japon olmak için Japon Kralı'na biat edilmeliydi.

Tojo 1899 ila 1905 arasında Kara Kuvvetleri Akademisi'nde okudu. Japon Kraliyet Ordusu'na teğmen olarak girdi. 1909'da evlendi. 1918 ve 1919'da Rus İç Savaşı'nı sonlandırmakla görevlendirilen Japon kuvvetlerinde yer aldı. 1919 ila 1922 arasında Japon askerî ataşeliği yaptı. 1922'de Amerika'ya seyahat etti. Bu sehayat esnasında Amerikalıları gözlemleme fırsatı buldu. Tojo'ya göre Amerikalılar materyalistti; yaptıkları tek şey para kazanmak ve parti verip eğlenmekti.

1928'de albay rütbesine yükseltildi. 1934'te tümgeneral oldu. Savaş Bakanlığı Personel Departmanı Başkanı yapıldı. Savaş Bakanlığınca 1934'te basılan ve Japonlara devletlerini korumaları için totaliter olmaları çağrısı yapan bir kitapta bölüm yazarlığı yaptı.

Ağustos 1934'te Japon Kraliyet Ordusu'nun 24. Piyade Eğitim Tugayı Komutanı tayin edildi. 1935'te Mançurya'daki Kwantung ordusunun başkumandanlığını üstlendi. Görevi süresince keskin tavırları, kurallara sıkı sıkıya uyması ve çabuk karar vermesi dolayısıyla 'jilet' anlamına gelen 'kamisori' lakabıyla anılmaya başlandı.

Bu dönemde ordu içerisinde 'Kontrol' ve 'Emperyal Yol' adlı bir bölünme meydana geldi. İki grup da faşizmi, yayılmacılığı ve diktatörlüğü savunmasına karşın, bunlara ulaşma yolları konusunda farklı görüşlere sahipti. Tojo, Kontrol grubu içerisindeydi. Emperyal Yol grubu, Showa restorasyonu için devlete bir darbe yapılması gerektiğini düşünmekteydi. Emperyal Yol 26 Şubat 1936'da darbe yaptı. Fakat darbe güçleri İmparator'a teslim oldu. Tojo, ordu içerisindeki darbe yandaşlarının tutuklanması emrini verdi. Darbe liderleri idam edildi. Ordudaki Kontrol ve Emperyal Yol bölünmeleri birleştirildi.

Tojo 1937'de Kwangtung ordusunun komutanı yapıldı. Görevi, Sovyetler Birliği'yle savaşmaktı. Japonya nüfuzunun İç Moğolistan'a yayılması amacıyla yapılacak operasyondan sorumlu tutuldu. 7-9 Temmuz 1937'de meydana gelen Marco Polo Köprüsü Olayı'ndan hemen sonra, 1945'e kadar sürecek olan İkinci Çin-Japon Savaşı başladı. Tojo, kuvvetlerine, Çin'in kuzeyindeki Hebei bölgesine saldırma emri verdi.

Devlet Başkanı Fumimaro Konoe'nin amacı Japonya'yı güçlendirmek ve Asya'da etkin bir devlet hâline getirmekti. Bunun için Tojo'yu seçti ve onu Japonya'ya çağırıp Savaş Bakanı Yardımcısı yaptı. Tojo, Nazi Almanyası'yla Faşist İtalya'yı desteklediği gibi, hayatını Japon İmparatorluğu için feda etmekten de çekinmemekteydi.

Ordu Bakanı Konoe, Ekim 1941'de istifa edince, Japon Prensi Naruhiko Higashikuni, Tojo'yu devlet başkanı ilan etti. Tojo 7 Aralık 1941'de, Japon radyosundan Amerika, İngiltere ve Hollanda'yla da savaşılmaya başlandığını anons etti. Aynı gün Pearl Harbour Limanı Japon kuvvetlerince bombalanmaya başlandı.

Tojo 1941, 1942 ve 1943 yıllarında hem Savaş Bakanı, hem Devlet Başkanı, hem İçişleri Bakanı, hem Dışişleri Bakanı, hem Eğitim Bakanı hem de Ticaret ve Endüstri Bakanı görevlerini aynı anda yürüttü. Eğitim Bakanı olarak, hâlihazırda militarist ve milliyetçi doktrinlerle verilmekte olan eğitim sistemine devam etti. Devlet Başkanı olarak totaliteryen bir politika takip etmeye başladı. Japon ordusunun başarıları, Tojo'nun makamını sağlamlaştırdı. Mart 1942'de Tayvan'dan elli adet kadının, Japon ordusuna, askerlerin cinsel ihtiyaçlarını gidermek için gönderilmesi iznini verdi.

Japonya'nın askerî başarıları devam etti. Bu durum bir güç sarhoşluğuna yol açtı. Bu doğrultuda Tojo, Avustralya'yı, İngiliz sömürgesindeki Hindistan'ı, Yeni Zelanda'yı, Washington'ı, Alaska'yı, Hawaii'yi, Ekvador'u, Kolombiya'yı, Panama'yı, Salvador'u, Kûba'yı ve Jamaika'yı da ilhak etmek istedi. Fakat Amerika'yla 4-7 Haziran 1942'de yapılan Midway Muharebesi'nin başarısızlıkla sonuçlanmasından sonra, Tojo, hükûmet ve ordu içerisinde muhalif tavırlarla karşılaştı. Eylül 1943'te Japon İmparatoru ve Tojo, Amerikalıların ilerlemesini durdurmak için Japon ordularının güneybatı Pasifik sınırına kadar çekilmesi kararını aldı. Kasım 1943'te yapılan Tarawa Muharebesi'ni de Amerikalılar kazandı.

Tojo, Kasım 1943'te, Çin ile ilişkileri netleştirmek için Batı Asya Büyük Konferansı'nı düzenledi ve 9 Ocak 1944'te Çin'deki Wang rejimiyle antlaşma imzalandı. Japonya, Çin topraklarına sahip olma hakkını geri çekti. 18 Şubat 1944'te Amerikalılar, Japonların Pasifik'teki kuvvetlerini bozguna uğrattı ve Japonların mutlak savunma hattının iki bin kilometre içerisine ilerledi. Bu durum Tojo'yu zor durumda bıraktı.

Japonya, İmparator'un emriyle, 12 Mart 1944'te U-Go Operasyonu'yla Hindistan'ı işgal etmeye başladı. Fakat Japon orduları yenildi. 72.000'i savaş esnasında olmak üzere bu işgal süresince 150.000 Japon askeri öldü. Tojo'nun tavsiyesi üzerine Japon İmparatoru bu işgali Temmuz 1944'te durdurdu.

Tojo, Nisan 1944'te İçigo Operasyonu'yla Çin'in güneyini işgal etmeye başladı. Saipan Muharebesi'nde 70.000 Japon askeri öldü. Haziran-Temmuz 1944'te ise Pasifik'teki Japon donanması Filipin Denizi Muharebesi'nde Amerikalılara yenildi. Bu yenilgiler, Tojo Hükûmeti'ne yönelik muhalefeti artırdı. Prens Konoe ve Amiral Okada, Tojo Hükûmeti'ni 1943'ten beri devirmek için uğraşmaktaydı. Japon İmparatoru'nun desteği bu darbeyi engelledi.

Tojo Temmuz 1944'te istifaya zorlandı. İki gün sonra istifasını verdi. Japonya ABD'ye 1945'te teslim oldu. ABD Ordusu Generali Douglas Macarthur, savaş suçlularının tutuklanmasını emretti. 11 Eylül 1945'te Amerikan askerleri Tojo'nun evini kuşattı. Teslim olmak istemeyen Tojo, bir piston yardımıyla kendini öldürmeye çalıştı, fakat yaralandı. Tedavisinin ardından Sugamo Hapishanesi'ne gönderildi. Çıkarıldığı mahkemede yargılanarak ölüme mahkûm edildi. 23 Aralık 1948'de ise asıldı.